Nowy Jork: szczepienia personelu medycznego nie będą już dobrowolne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   22-07-2021, 16:02

Nowy Jork: szczepienia personelu medycznego nie będą już dobrowolne ABC przywołała opinię adwokata ds. zatrudnienia i eksperta ds. małych firm Jona Bella, który stwierdził, że wymóg szczepień dla firm jest zgodny z prawem Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił, że pracownicy służby zdrowia będą musieli się zaszczepić, albo przedstawić co tydzień wyniki testu na obecność koronawirusa.

Zarządzenie ma wejść w życie 2 sierpnia. Obowiązywać będzie personel publicznych szpitali i klinik z sieci NYC Health + Hospitals oraz pracowników klinicznych podległych Departamentowi Zdrowia.

- Do tej pory wszystko było całkowicie dobrowolne. Nie będzie już dobrowolne. Są dwie możliwości do wyboru - powiedział de Blasio telewizji ABC.

Pytany czy w planach jest rozszerzenie przepisu na innych niezaszczepionych pracowników miejskich, burmistrz odparł, że jest to rozważane.

- Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, ale jeszcze się nie zdecydowaliśmy. Ten krok podejmujemy od razu - wyjaśnił.

Według ABC w Nowym Jorku zaszczepiło się 60 proc. pracowników służby zdrowia. Jest to wyższy odsetek niż średnia krajowa wynosząca około 50 proc.

- Jestem pewien, że (związki zawodowe) wyrażą swoje obawy, ale moim zdaniem istnieje świadomość, że sprawa jest pilna i staramy się znaleźć równowagę - dodał de Blasio.

ABC przywołała opinię adwokata ds. zatrudnienia i eksperta ds. małych firm Jona Bella, który stwierdził, że wymóg szczepień dla firm jest zgodny z prawem.

- Zarówno sektor prywatny, jak i sektor publiczny mogą wymagać testów dla osób nieszczepionych. (…) "Niezaszczepieni ludzie nie są klasą chronioną - podkreślił Bell dodając, że rozwiązanie umowy o pracę za nieprzestrzeganie przepisów jest również legalne.

Agencja AP powołując się na dane stanowe z ostatnich siedmiu dni podała, że średnia z testów na obecność Covid-19 z pozytywnym wynikiem sięga dziennie ponad 1000. 25 czerwca było ich tylko 306.

Obecnie w całym stanie Nowy Jork zaszczepionych jest ok. 56 proc. mieszkańców. Stanowi to niewielki wzrost w zestawieniu z 54,5 proc. z dnia 4 lipca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH