Nowy lek na covid-19 dla chorych ze słabą odpowiedzią immunologiczną

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   18-06-2021, 10:02

Nowy lek na covid-19 dla chorych ze słabą odpowiedzią immunologiczną Producentem leku jest firma Regeneron. Zawiera on dwa rodzaje wytwarzanych w laboratorium przeciwciał monoklonalnych i podawany jest w iniekcjach wraz deksametazonem Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Nowy lek może pomóc co trzeciemu hospitalizowanemu choremu, jaki kwalifikuje się do terapii. Jest jednak kosztowna, w Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić od 1000 do 2000 funtów.

Niektórym pacjentom z ciężką postacią COVID-19 może uratować życie nowy lek zawierający przeciwciała monoklonalne – sugerują badania Recovery.

Przeznaczony jest on dla chorych ze słabą odpowiedzią immunologiczną przeciwko koronawirusowi.

Terapia jest kosztowna

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że nowy lek może pomóc co trzeciemu hospitalizowanemu choremu, jaki kwalifikuje się do takiej terapii. W przeliczeniu na 100 pacjentów jest szansa uratowania życia dodatkowo sześciu chorym z ciężką postacią COVID-19. Terapia jest jednak kosztowna, w Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić od 1000 do 2000 funtów - informuje BBC News.

Producentem leku jest firma Regeneron. Zawiera on dwa rodzaje wytwarzanych w laboratorium przeciwciał monoklonalnych i podawany jest w iniekcjach wraz deksametazonem (syntetycznym glikokortykosteroidem o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym, immunosupresyjnym i przeciwalergicznym).

Deksametazon ma potwierdzone badaniami działanie w przypadku COVID-19. Wynika z nich, że w razie ciężkiej postaci tej choroby zmniejsza on ryzyko zgonu o jedną trzecią.

Lek zmniejsza ryzyko zgonu i skraca pobyt w szpitalu

Nowy lek zawierający przeciwciała monoklonalne może jeszcze bardziej zwiększyć szanse ciężko chorych. Z badań Recovery wynika, że zmniejsza on ryzyko zgonu, skraca pobyt w szpitalu średnio o cztery dni i zmniejsza konieczność wentylacji chorego.

Jeden z głównych autorów badania prof. Peter Horby przyznaje, że dotąd nie udało się potwierdzić, że terapia z użyciem przeciwciał jest skuteczna. Nie pomaga na przykład osocze ozdrowieńców podawane chorym z COVID-19. Jednak najnowsze badania są bardziej obiecujące.

- To wspaniale, że nawet w zaawansowanej postaci COVID-19 terapia celowana w wirusa może zmniejszyć ryzyko zgonu u pacjentów z niewystarczającą produkcją przeciwciał - powiedział prof. Horby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH