Nowy lek na szpiczaka znajdzie się w styczniowym wykazie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   25-10-2017, 11:41

Nowy lek na szpiczaka znajdzie się w styczniowym wykazie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozmowy na temat refundacji nowego leku na szpiczaka plazmocytowego są w tej chwili zaawansowane. Mamy nadzieję na uzyskanie porozumienia, jeśli chodzi o kolejne rozwiązanie refundacyjne – mówi Marcin Czech.

Jak pisze agencja informacyjna Newseria Biznes, pacjenci otrzymują coraz bardziej skuteczne terapie, pozwalające nie tylko znacznie wydłużyć czas przeżycia wolny od progresji, lecz także w znacznym stopniu poprawić jego jakość. W ostatnim czasie polscy pacjenci otrzymali dostęp do nowoczesnych terapii w przypadku białaczki limfocytowej oraz chłoniaków.

– Leki stosowane w chorobach hematoonkologicznych znalazły się na poprzedniej liście refundacyjnej, w związku z czym poszerzyliśmy to spektrum chorób i myślę, że w tej dziedzinie można liczyć na pozytywne rozwiązanie przy najbliższej liście – mówi agencji wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Przyznaje też, że resort prowadzi obecnie rozmowy na temat szpiczaka plazmocytowego. - W tej chwili rozmowy są zaawansowane, ale najprawdopodobniej zmiany nie znajdą się na najbliższej liście refundacyjnej, natomiast mamy nadzieję na uzyskanie porozumienia, jeśli chodzi o kolejne rozwiązanie refundacyjne –wyjaśnia Marcin Czech.

Szpiczak plazmocytowy co roku diagnozowany jest u prawie dwóch tysięcy Polaków. Ze względu na nieswoiste objawy rozpoznanie choroby często następuje późno, gdy znajduje się ona już w zaawansowanym stadium. Dzięki nowym terapiom nowotwór nie musi oznaczać wyroku, działanie leków sprawia, że szpiczak staje się chorobą przewlekłą. Terapie te są jednak niedostępne dla polskiego pacjenta.

Na świecie zarejestrowanych jest obecnie sześć cząsteczek stosowanych w terapii zaawansowanej, nawrotowej oraz opornej na leczenie postaci szpiczaka plazmocytowego. Tylko jedna z nich jest w zaawansowanym procesie administracyjnym w Polsce - to pomalidomid, lek immunomodulujący, hamujący rozwój komórek nowotworowych poprzez stymulację układu odpornościowego chorego. 

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza, że wkrótce terapia pomalidomidem stanie się dostępna również dla polskich pacjentów.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH