Nowy lek na toczeń rumieniowaty

FARMAKOTERAPIA

Autor: Health Day/rynekaptek.pl   11-03-2011, 17:15

Nowy lek na toczeń rumieniowaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mimo że schorzenie o obiegowej nazwie lupus może objawiać się jedynie zmianami skórnymi, jego cięższa postać atakuje stawy, prowadzi do niebezpiecznych uszkodzeń serca i nerek, a nawet śmierci. Najnowszy lek, który trafi do sprzedaży w USA, lekarze określają mianem przełomowego.

 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do leczenia choroby środek o nazwie benlysta, zawierający substancję belimumab. Lek, w postaci zastrzyku, oddziałuje bezpośrednio na białko BlyS, które odgrywa określoną rolę w rozwoju choroby.

Bezpieczeństwo i skuteczność nowej terapii potwierdziły badania kliniczne z udziałem blisko 1700 osób. W grupie, która przyjmowała benlystę, zaobserwowano mniej objawów choroby, ponadto ich postać była łagodniejsza niż u pacjentów przyjmujących placebo. Działania niepożądane terapii obejmują nudności, biegunkę i gorączkę.   

Toczeń rumieniowaty układowy to jedna z najczęstszych chorób autoimmunologicznych, w których przebiegu organizm atakuje własne komórki. Jednym z jej charakterystycznych objawów jest rumień twarzy, przypominający plamy na pysku wilka (łac. lupus - wilk). Leczenie przebiega najczęściej w oparciu o środki immunosupresyjne i przeciwmalaryczne. Benlysta jest pierwszym od ponad 50 lat zaakceptowanym przez FDA lekiem na to schorzenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH