Nowy lek w leczeniu pierwotnie postępującej postaci SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   06-10-2017, 09:27

Nowy lek w leczeniu pierwotnie postępującej postaci SM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek Ocrevus (okrelizumab) został zarejestrowany w Szwajcarii do stosowania u dorosłych pacjentów z pierwotnie postępującą oraz rzutową postacią stwardnienia rozsianego. Producentem leku jest firma Roche.

Firma Roche ogłosiła, że szwajcarska Agencja ds. Rejestracji i Nadzoru nad Produktami Leczniczymi (Swissmedic) wydała decyzję o dopuszczeniu do obrotu produktu Ocrevus (okrelizumab) w leczeniu dorosłych pacjentów z rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego (RMS) oraz pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (PPMS).

Okrelizumab jest pierwszym lekiem, który został dopuszczony do stosowania w leczeniu PPMS, czyli tej postaci choroby, która dotyka około 15% chorych z SM. Pierwotnie postępujące SM (ang. primary progressive MS, PPMS) jest szczególnie wyniszczającą postacią stwardnienia rozsianego, którą charakteryzuje stopniowe nasilanie objawów, zazwyczaj bez wyraźnych rzutów i okresów remisji.

U chorych z PPMS niepełnosprawność narasta dwa razy szybciej niż u osób z rzutowymi postaciami choroby, które cechują się epizodami nowych lub nasilonych objawów (rzutów) choroby, po których następują okresy całkowitej lub częściowej remisji.

W badaniu fazy III ORATORIO dotyczącym PPMS, okrelizumab istotnie spowalniał progresję niesprawności i redukował objawy aktywności choroby w mózgu (zmiany w MRI), w porównaniu z placebo. W badaniach fazy III OPERA I i OPERA II dotyczących RMS, OCREVUS wykazywał większą skuteczność w trzech głównych obszarach aktywności choroby, spowalniając narastanie niesprawności i istotnie redukując zmiany w MRI, w porównaniu z wysoką dawką interferonu beta-1a.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych produktu okrelizumab we wszystkich badaniach fazy III należały reakcje związane z wlewem i zakażenia górnych dróg oddechowych, przeważnie o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH