Nowy neurobiomarker PTSD pomoże w diagnostyce?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   01-12-2017, 16:00

Nowy neurobiomarker PTSD pomoże w diagnostyce? Odkryto obiecujący neurobiomarker występujący u chorych z zespołem stresu pourazowego

Naukowcom z Uniwersytetów w Birmingham i Amsterdamie udało się odkryć nowy marker neurobiologiczny u osób z zespołem stresu pourazowego (ang. post-traumatic stress disorder, PTSD). Okazuje się, że osoby które rozwijają PTSD inaczej reagują na pewne dźwięki.

PTSD występuje po traumatycznym zdarzeniu, np. katastrofach naturalnych czy ataku terrorystycznym. Rozwija się u 1 na 10 osób, które doznały takiego zdarzenia - informuje portal Kopalnia Wiedzy.

Wiadomo, że u osób, które rozwinęły zespół stresu pourazowego rozwija się nadwrażliwość zmysłowa. Dlatego też uczeni postanowili sprawdzić, jak reaguje mózg osób doznających PTSD na prostą zmianę w zakresie bodźców słuchowych. W tym celu przebadano za pomocą EEG grupę 13 mężczyzn z PTSD i porównano otrzymane wyniki z wynikami osób którzy doświadczyli urazu, ale nie rozwinęli PTSD.

W trakcie doświadczenia chorym osobom serwowano w regularnych odstępach czyste dźwięki o częstotliwości 1000 Hz. 11 proc. dźwięków różniło się jednak zarówno pod względem częstotliwości, jak i czasu trwania.

Okazało się, że osoby z PTSD wykazywały zwiększoną reakcję na dźwięki będące odstępstwem od normy, co sugeruje, że mózg nadmiernie przetwarza każdą zmianę w środowisku. Im silniejsza była ta reakcja, tym gorzej dana osoba wypadała w testach pamięciowych.

Badacze są przekonani, że jeśli wyniki uda się powtórzyć, marker będzie można wykorzystać do oceny, skuteczności terapii oraz w diagnostyce.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH