Nowy, skuteczniejszy test na raka prostaty

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-03-2011, 09:46

Naukowcy z uniwersytetu w Surrey opracowali nowy test umożliwiający wykrywanie raka prostaty na wczesnym etapie choroby. Opisują go w publikacji "Clinical Cancer Research".

Naukowcy ustalili, że w moczu mężczyzn chorych na raka prostaty występuje białko EN-2, które wytwarzają tylko rakotwórcze komórki rakowe występujące w prostacie.

Wysoki poziom EN-2 sugeruje, iż nowotwór jest agresywny i pacjenta należy szybko zoperować. Niski poziom można monitorować unikając operacji, której skutkiem może być impotencja i utrata kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Test na białko EN-2 wykrywa 60-70 proc. przypadków zachorowań. Tylko u 4 proc. badanych test wykrył raka, którego faktycznie nie było (tzw. fałszywe pozytywy).

Dotychczas stosowany test krwi tzw. PSA jest znacznie mniej skuteczny. Wykrywa średnio mniej niż 40 proc. zachorowań, a proporcja fałszywych pozytywów przekracza 50 proc.

- Technologia zastosowana przy teście jest bardzo prosta i sprowadza się do umieszczenia dodatkowej aparatury w przychodni lekarskiej - powiedział prof. Hardev Pandha, który prowadził nad nim badania.

Dr Richard Morgan, który także pracował nad testem uważa, że obok innych testów i analizy klinicznych objawów choroby nowotworowej, nowy test jest ważnym krokiem w wykrywaniu najbardziej rozpowszechnionej odmiany raka u mężczyzn w zaawansowanym wieku.

Tim Sharp z organizacji The Prostate Project, która sfinansowała badania zaznacza, że wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie w walce z rakiem prostaty. - Szansa na wyleczenie choroby na wczesnym etapie sięga 80 proc., na późnym zmniejsza się do 20 proc. - dodaje.

Rak prostaty jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą raka u mężczyzn. W W. Brytanii umiera na nią 10 tys. mężczyzn rocznie. Niewykluczone, że test znajdzie powszechne zastosowanie w medycynie prewencyjnej w okresie 12-18 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH