Nowy test na gruźlicę trafi do najbiedniejszych krajów świata

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-12-2010, 07:56

Nowy test na gruźlicę trafi do najbiedniejszych krajów świata

Innowacyjny test wykrywający prątki gruźlicy w czasie krótszym niż dwie godziny będzie dostępny dla mieszkańców ubogich krajów za 15 proc. jego zwykłej ceny - poinformowała agencja AP.

Test o nazwie Xpert MTB/RIF błyskawicznie pozwala wykryć obecność prątków gruźlicy oraz określić ich odporność na ryfampicynę, antybiotyk o działaniu bakteriobójczym, który wykorzystywany jest w leczeniu choroby. 

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że test może zrewolucjonizować walkę z gruźlicą, ponieważ jego wyniki znane są już po niecałych dwóch godzinach, podczas gdy na rezultat standardowego badania czeka się średnio trzy miesiące. 

Przedstawiciele Foundation for Innovative and New Diagnostics (FIND), utworzonej dzięki współpracy WHO, Banku Światowego i Fundacji Billa i Melindy Gatesów, zapewniają, że test wykrywający gruźlicę zostanie udostępniony ponad stu krajom rozwijającym się z 75-procentową zniżką, czyli za około 17, zamiast 67 dolarów. 

Fundacja wynegocjowała redukcję ceny z produkującym testy amerykańskim koncernem Cepheid po tym, jak eksperci uznali, że testy są zbyt drogie, aby móc upowszechnić je w Afryce czy w Indiach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH