NRL do MZ w sprawie szczepionek dla pracowników służby zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-01-2011, 07:52

NRL do MZ w sprawie szczepionek dla pracowników służby zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelna Rada Lekarska skierowała do minister zdrowia Ewy Kopacz kolejne pismo ws. zapewnienia szczepionek przeciwko wirusowi A/H1N1 pracownikom służby zdrowia.

Wcześniej NRL pisała do resortu zdrowia w tej sprawie m.in. w październiku 2010 roku:

„Z uwagi na fakt, że wirus ten był przyczyną śmierci wielu osób, w tym lekarzy, którzy zarazili się chorobą w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, konieczne jest zabezpieczenie osób wykonujących zawód medyczny oraz innych współpracujących przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych poprzez objęcie ich odpowiednimi szczepieniami ochronnymi” – napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Jak powiedział wiceminister Fronczak, na posiedzeniu Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy, które odbyło się 11 stycznia (wtorek) rozważano możliwość zapewnienia szczepionek lekarzom. Podkreślił, że jeszcze nie zapoznał się z pismem NRL.

Według raportu zamieszczonego na stronie internetowej Państwowego Zakładu Higieny, w tygodniu od 1 do 7 stycznia odnotowano 24 464 zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę.

Stacje sanitarno-epidemiologiczne zgłosiły do tej pory dwa przypadki zgonów osób, u których laboratoryjnie potwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Średnia dzienna zapadalność na grypę wynosi 9,2 na 100 tys. ludności – podano.

11 stycznia poinformowano o dwóch kolejnych przypadkach zgonów osób, zakażonych wirusem A/H1N1; w Tarnowie (Małopolskie) zmarł młody mężczyzna, w Chojnicach (Pomorskie) 60-letnia kobieta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH