NRL: preparaty homeopatyczne to nie leki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-04-2011, 15:25

Środki homeopatyczne nie powinny być nazywane produktami leczniczymi, bo to wprowadza w błąd pacjentów – ogłosiła Naczelna Rada Lekarska w specjalnym apelu wystosowanym do parlamentu i ministra zdrowia.

Jeśli produkty homeopatyczne mają charakter leczniczy, powinny przejść procedurę jak inne produkty tego typu. Jeśli taka procedura nie jest zasadna, bądź nie jest możliwa do przeprowadzenia, produkt leczniczy homeopatyczny nie powinien być objęty zapisami Prawa farmaceutycznego – brzmi oświadczenie NRL.

Według NRL, homeopatia ma znamiona medycyny alternatywnej, która "proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu". Według Rady, popularyzacja homeopatii przez lekarzy, organizacje lekarskie czy uczelnie medyczne stoi w sprzeczności z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

NRL nie po raz pierwszy wypowiada się krytycznie na ten temat. Wcześniejsze stanowisko zostało zaskarżone do UOKiK. Producenci produktów homeopatycznych zarzucili Radzie naruszenie zasad wolnej konkurencji na rynku leków.

Urząd w styczniu rozpoczął postępowanie antymonopolowe, w którym sprawdza, czy na rynku sprzedaży leków homeopatycznych przepisywanych na receptę mogło dojść do ograniczenia konkurencji.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH