
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło trzy stanowiska, w tym ws. projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu nowych substancji psychoaktywnych.
Stanowiska zostały podjęte w sprawach:
- projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru;
- projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii;
- projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu nowych substancji psychoaktywnych.
W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej leki stosowane w leczeniu substytucyjnym powinny być objęte refundacją, co przyczyni się do zamierzonej przez projektodawcę zwiększenia dostępności leczenia substytucyjnego.
Jeśli chodzi o wykaz nowych substancji psychoaktywnych, ten projekt NRL opiniuje pozytywnie.
Dostrzegając, że na skutek projektowanego rozporządzenia dotychczasowy wykaz nowych substancji psychoaktywnych zostanie rozszerzony o kolejne substancje, które zostały zidentyfikowane na rynku, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca jednak uwagę, że ocena każdej nowej substancji psychoaktywnej pod kątem właściwości toksycznych i potencjału uzależniającego jest trudna, czasochłonna, a to niestety sprawia, że nowe substancje psychoaktywne szybciej pojawiają się w obrocie niż na liście zakazanych nowych substancji psychoaktywnych.
Prezydium wskazuje ponadto, że umieszczenie określonej substancji psychoaktywnej w wykazie nakłada obowiązki w zakresie zgłaszania stosownym organom i instytucjom faktu pojawienia się danej substancji na rynku. Prezydium sygnalizuje, że występują problemy z identyfikacją substancji w materiale biologicznym, identyfikacja wymaga bowiem użycia referencyjnych metod analityczno-toksykologicznych, które są kosztowne i nie zawsze są dostępne nawet w specjalistycznych laboratoriach toksykologicznych działających przy ośrodkach toksykologicznych.
Więcej: http://www.nil.org.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych