O problemach z finansowaniem produkcji szczepionki na czerniaka

FARMAKOTERAPIA

Autor: Piotr Migdalski/rynekaptek.pl   21-12-2010, 09:52

O problemach z finansowaniem produkcji szczepionki na czerniaka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Efekty stosowania szczepionki to m.in. bardzo długie przeżycia: nawet 14 lat bez choroby.

- Nasi pacjenci wciąż żyją i chyba dlatego zaczęli stanowić problem społeczny. W tej chwili w badaniu uczestniczy 120 osób – mówi twórca szczepionki Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Immunologii Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Badania nad szczepionką prowadzone są od 1991 roku. Pierwszą szczepionkę podano pacjentowi w 1995 roku.

Skuteczność produkt musi zostać potwierdzona
w trakcie procedury rejestracji leku. Jak twierdzi profesor, na razie nie ma na świecie żadnego zarejestrowanego farmaceutyku na czerniaka, który wydłużałby życie chorym:

- Były wprawdzie podejmowane próby, ale uzyskiwane efekty okazywały się przejściowe. Zmiany chorobowe nawracały już w trakcie kuracji i to nawet z większą siłą. Ostatnio rozpoczęto badania nad ipilimumabem, jednak jeszcze nie wiadomo, jaki będzie efekt jego działania.

Poznański ośrodek poszukuje pieniędzy na utrzymanie procesu produkcji szczepionki. Potrzebne są też pieniądze na zakończenie badań i zarejestrowanie szczepionki. Na przygotowanie do III fazy badań ok. 15-20 milionów zł. - Sama III faza to już bardzo duże pieniądze, w granicach 200 milionów euro. Na to potrzebne będą koncesje farmaceutyczne.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH