Obiecujące wyniki terapii skojarzonej in vitro przeciwko COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-11-2020, 13:34

Obiecujące wyniki terapii skojarzonej in vitro przeciwko COVID-19 Połączenie tych dwóch substancji pozwoliło osiągnąć podwójny efekt: zmniejszone obciążenie wirusem i ograniczenie jego namnażania (fot. Pixabay)

Połączenie remdesiviru, zatwierdzonego leku przeciwko COVID-19 oraz będącego w II fazie badań klinicznych leku hrsACE2 obniżyło ilość SARS-CoV-2 i zahamowało replikację tego wirusa w hodowlach komórkowych oraz miniaturowych narządach (organoidach) - informuje pismo “EMBO Molecular Medicine”.

Remdesivir to jedyny jak dotąd zatwierdzony lek przeciwko chorobie COVID-19. Powstał z myślą o zwalczaniu wirusa ebola. Jest podobny do nukleozydu adenozyny, dzięki czemu blokuje działanie enzymu wytwarzającego wirusowe RNA i zapobiega namnażaniu się wirusa. Jego podawanie poprawia stan pacjenta, ale nie zmniejsza umieralności, a zbyt duże dawki mogą powodować uszkodzenie wątroby i płuc.

Kandydat na lek - ludzki rekombinowany rozpuszczalny ACE2 (hrsACE2) - jest genetycznie zmodyfikowanym wariantem białka błony komórkowej - enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2), którego używa koronawirus, aby dostać się do naszych komórek. Wcześniejsze badania laboratoryjne wykazały, że hrsACE2 wabi koronawirusa do przyłączenia się do kopii enzymu hrsACE2 zamiast do rzeczywistych komórek, zmniejszając w ten sposób obciążenie komórek wirusem.

Naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet przetestowali połączenie remdesiviru z hrsACE2 w hodowlach małpich komórek (Vero E6), a także wyhodowanych z ludzkich komórek macierzystych trójwymiarowych replikach nerek.

Połączenie tych dwóch substancji pozwoliło osiągnąć podwójny efekt: zmniejszone obciążenie wirusem i ograniczenie jego namnażania. Ponadto efekt ten wystąpił przy porównywalnie niskich dawkach każdej z substancji, co obniżyło ich toksyczność i uczyniło je bezpieczniejszymi w użyciu.

- Celując jednocześnie w różne aspekty cyklu wirusowego, możemy być w stanie zwiększyć skuteczność leczenia, jednocześnie zmniejszając ryzyko potencjalnych skutków ubocznych - mówi autor publikacji Ali Mirazimi, adiunkt w Zakładzie Medycyny Laboratoryjnej Karolinska Institutet.

- Terapia skojarzona jest modelem, który był z powodzeniem stosowany w leczeniu HIV. Do tej pory testowaliśmy naszą terapię skojarzoną tylko w hodowlach komórkowych i tkankach modyfikowanych, ale mamy nadzieję, że może ona utorować drogę do badań klinicznych.

HrsACE2 jest obecnie oceniany w kontrolowanym placebo badaniu II fazy z podwójnie ślepą próbą, z udziałem 200 osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Niektórzy autorzy publikacji wskazali, że są udziałowcami bądź pracownikami firmy Aperion Biologics, która opracowuje lek hrsACE2 APN01, co może rodzić potencjalny konflikt interesów.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH