Obiecujący kandydat na lek przeciwmalaryczny

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita, LJ/rynekaptek.pl   03-09-2010, 10:33

Obiecujący kandydat na lek przeciwmalaryczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeszcze w tym roku rozpoczną się badania kliniczne nowego leku przeciw malarii.

Substancja o nazwie spiroindolone NITD609 oddziałuje na białko pasożyta, które do tej pory nie było celem ataku żadnego z leków. Podczas badań udało się unicestwić z jego pomocą dwa gatunki zarodźca, w tym lekooporne szczepy. Kolejne testy wykazały, że nie działa toksycznie na ludzkie komórki.

Badania nad NITD609 były prowadzone przez naukowców z NIAID oraz firmy farmaceutycznej Novartis.

Zaczęły się w 2007 roku w laboratorium dr Elizabeth A. Winzeler. Uczona przeanalizowała ponad 12 tys. związków chemicznych, by wyodrębnić te, które są aktywne wobec Plasmodium falciparum, zarodźca sierpowego, najniebezpieczniejszego spośród pasożytów wywołujących malarię.

Kolejnym krokiem było uzyskanie ok. 200 wersji tej samej cząsteczki, by otrzymać taką, która mogłaby być podawana w tabletce i produkowana w dużych ilościach.

Jak komentuje informację dla portalu rynekaptek.pl Andrzej Kotłowski, kierownik Zakładu Medycyny Morskiej i Epidemiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, lek o nazwie spironoindolon nie przeszedł jeszcze IV fazy badań klinicznych i mówienie o jego niezwykłej skuteczności jest przedwczesne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH