Obniżenie aktywności genu powoduje przerzuty raka płuc

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-04-2011, 17:19

Zmniejszenie ekspresji genu o nazwie Nkx2-1 odpowiedzialnego głównie za rozwój płuc powoduje rozwój i rozprzestrzenianie się nowotworu płuc do innych narządów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Tyler Jacks wraz z zespołem naukowców z Massachusetts Institute of Technology badał myszy chore na raka płuc i odkrył, że podczas rozwoju guza dochodzi do obniżenia aktywności genu Nkx2-1.

Gen ten koduje czynnik transkrypcyjny (regulujący ekspresję innych genów) i jest kluczowy dla regulacji procesu rozwoju płuc. Naukowcy wykazali, że może również hamować rozwój i powstawanie przerzutów raka płuc.

Zmniejszenie aktywności Nkx2-1 wiąże się również z pogorszeniem rokowań pacjentów chorych na nowotwory płuc. Utrata tego czynnika powoduje między innymi aktywację białka o nazwie Hmga2, które umożliwia różnicowanie komórek guza.

Jak podkreślają autorzy pracy, ich odkrycie dowodzi, że Nkx2-1 wcześniej uznawany za onkogen czyli gen promujący rozwój raka płuc, może działać również supresorowo czyli hamująco na rozprzestrzenianie tego nowotworu. Zdaniem naukowców ta rozbieżność funkcji czynnika Nkx2-1 odgrywa ważną rolę na różnych etapach rozwoju i powstawaniu przerzutów raka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH