Obniżył poziom "złego" cholesterolu skuteczniej niż statyny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-03-2017, 14:05

Obniżył poziom "złego" cholesterolu skuteczniej niż statyny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Interferencja RNA, polegająca na wyciszeniu genu odpowiadającego za podwyższony poziom cholesterolu, może skutecznie zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego - informują naukowcy z Imperial College London na łamach "New England Journal of Medicine".

W badaniach zastosowano zastrzyk z substancji o nazwie inclisiran, będącej inhibitorem białka PCSK9. Okazało się, że obniżał on poziom "złego" cholesterolu skuteczniej niż statyny i ezetymib (lek hamujący wchłanianie cholesterolu).

Białko PCSK9 wiąże się z receptorami lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu.

W badaniach wzięło udział 497 pacjentów (z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii) z wysokim poziomem cholesterolu, będących w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. 73 proc. uczestników przyjmowało już statyny, a 31 proc. ezetymib. Z badań wyłączono natomiast osoby przyjmujące przeciwciała monoklonalne.

Pacjentów podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała zastrzyki inclisiranu w różnych dawkach, a druga placebo. Przez osiem miesięcy regularnie kontrolowano poziom cholesterolu we krwi badanych oraz występowanie ewentualnych efektów ubocznych.

Badacze ustalili, że już po upływie miesiąca od podania pojedynczej dawki inhibitora (300 mg) poziom cholesterolu LDL zmniejszył się u pacjentów o nawet 51 proc. Obniżony poziom cholesterolu utrzymywał się przez kolejne osiem miesięcy, przy czym nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. W grupie przyjmującej placebo poziom cholesterolu wzrósł z kolei w tym samym czasie o około 2 proc.

Autorzy zwracają uwagę, że inhibitor może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu ze statynami. Jego zaletą byłoby z kolei to, że pacjenci mogliby zgłaszać się na zastrzyk tylko raz lub dwa razy w roku.

Naukowcy zapowiadają, że będą kontynuować badania, by sprawdzić, czy wpływ inhibitora na obniżenie cholesterolu przekłada się na zmniejszenie częstotliwości późniejszego występowania epizodów sercowo-naczyniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH