Obserwacja miejsca bólu łagodzi jego odczuwanie

FARMAKOTERAPIA

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   11-02-2011, 14:48

Obserwacja miejsca na swoim ciele, na przykład ręki podczas zastrzyku, powoduje, że w mniejszym stopniu odczuwamy ból - uważają naukowcy z Uniwersytetu College London (UCL) i Uniwersytetu Milan-Bicocca.

Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie Psychological Science, rzucają światło na sposób, w jaki mózg przetwarza ból.

– Zawsze doradza się dzieciom, aby nie patrzyły, kiedy robi się im zastrzyk albo pobiera próbkę krwi, tymczasem my odkryliśmy, że patrzenie wtedy na swoje ciało działa jak środek przeciwbólowy – obniża się poziom bólu – twierdzi profesor Patrick Haggard. – Doradzam zatem w takim przypadku patrzenie, ale jednocześnie należy unikać koncentrowania wzroku na igle – dodaje naukowiec.

Jak podaje portal onet.pl, naukowcy twierdzą, że eksperyment może wyznaczyć kierunek, w jakim mogą iść badania nad odczuwaniem bólu przez mózg.

– Obecne terapie psychologiczne związane ze zmniejszaniem odczuwania bólu, koncentrują się na jego źródle, na przykład poprzez odwracenie uwagi – mówi dr Flavia Mancini, jeden z głównych autorów badania.

Dodaje, że jakkolwiek poza bodźcami wywołującymi ból, które docierają do naszego ciała, interesujące jest to, co robi nasz mózg z sygnałami, które otrzymuje. To według lekarzy jest bardzo istotne w dalszej walce z bólem.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH