Obserwujemy wzrost liczby serotypów opornych na antybiotyki

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   19-04-2017, 08:16

Obserwujemy wzrost liczby serotypów opornych na antybiotyki Obecnie mamy dwanaście rodzajów bakterii, które zostały uznane za najbardziej groźne dla człowieka, bo nie działają na nie dostępne antybiotyki

Niedawno media na całym świecie obiegła informacja o śmiertelnym przypadku pacjentki ze szpitala w Waszyngtonie. Stała się ona ofiarą superbakterii tzw. New Delhi. W przypadku tej chorej nie pomógł żaden z 26 podanych antybiotyków.

Eksperci zwracają uwagę, że kolejny problem z jakim przychodzi im się coraz częściej mierzyć, to kwestia: gdzie osoby zakażone mają być leczone. W wielu miejscowościach zlikwidowano oddziały zakaźne. W przypadku epidemii zapewne większość chorych byłaby przyjmowana na inne oddziały, zazwyczaj nieprzygotowane na takie przypadki.

Prof. Andrzej Gładysz, przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Zwalczania Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną (ZZOZ) oraz pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w rozmowach z Rynkiem Zdrowia wielokrotnie wskazywał, że nie jesteśmy przygotowani na wypadek epidemii wywołanej bateriami. W takim przypadku najważniejsza jest jak najwcześniejsza izolacja chorego, a dla masowego przyjęcia chorych nie ma w kraju zaplecza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH