Obwodowy układ nerwowy wpłynie na skuteczniejsze leczenie bólu?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   06-04-2017, 08:48

Obwodowy układ nerwowy wpłynie na skuteczniejsze leczenie bólu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Neurolodzy są przekonani, że ludzki obwodowy układ nerwowy może być zdolny do interpretowania środowiska i modulowania bólu. To nowatorskie odkrycie. Dotychczas panował pogląd, że jedynie centralny układ nerwowy jest w stanie interpretować i analizować takie odczucia.

Obwodowy układ nerwowy (OUN) jest uważany za przekaźnik sygnałów "z" i "do" centralnego układu nerwowego (CUN). Interpretacją sygnałów i wydawaniem instrukcji zajmuje się CUN.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Hebei w Chinach oraz brytyjskiego University of Leeds odkryli, że zwoje nerwowe odgrywają większą rolę, niż im przypisywano.

Podczas trwających pięć lat badań uczeni zauważyli, że komórki w zwojach mogą wymieniać informacje ze pomocą molekuły sygnałowej GABA. Dotychczas uważano, że taki proces zachodzi wyłącznie w centralnym układzie nerwowym. To niezmiernie ważne odkrycie może przyczynić się do opracowania nowych środków przeciwbólowych.

Badacze twierdzą, że obwodowy układ nerwowy jest w stanie zmieniać informacje wysyłane do mózgu, nie jest tylko pasywnym przekaźnikiem. Wprawdzie nie wiedzą jak działa ten mechanizm jednak są przekonani, że istnieje. Pozwala on obwodowemu układowi nerwowemu na interpretowanie i modyfikowanie informacji, które mózg interpretuje jako ból, ciepło i twardość obiektów.

Prace chińsko-brytyjskiego zespołu dają nadzieję na opracowanie nowej klasy skutecznych środków przeciwbólowych. Te obecnie stosowane działają na CUN, a ich używanie często wiąże się ze skutkami ubocznymi, jak uzależnienia i wzrost tolerancji na leki.

Jeśli udałoby się eliminować ból na poziomie obwodowego układu nerwowego, można by uniknąć wspomnianych efektów ubocznych.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH