Od kiedy szczepienia na covid-19 będą odpłatne? Rzecznik resortu: poczekajmy z decyzją do końca wakacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   02-07-2021, 15:27

Od kiedy szczepienia na covid-19 będą odpłatne? Rzecznik resortu: poczekajmy z decyzją do końca wakacji Rzecznik MZ poinformował, że w grupie osób w wieku 12-17 lat zaszczepiło się 500 tys. osób, przy liczebności 2 mln Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Mamy nadzieję, że dyskusja o odpłatności szczepień skończy się pod koniec wakacji, byśmy mogli dać jasny przekaz, czy rzeczywiście od października te szczepienia będą dobrowolne - ocenia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

500 tys. osób w grupie wiekowej 12-17 lat zaszczepiło się przeciw COVID-19, przy liczebności grupy 2 mln osób - przekazał w piątek, 2 lipca, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyraził nadzieję, że zostanie zaszczepiona połowa tej grupy.

Rzecznik MZ: 70 proc. Polaków zainteresowanych szczepieniami

Rzecznik resortu zdrowia, pytany w TVN24, dlaczego spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19, ocenił, że "nasycenie osobami chętnymi już jest duże". - Mówimy o zainteresowaniu 70 proc., a wyszczepienie mamy na poziomie 54 procent - dodał.

Zdaniem Andrusiewicza, resort zakłada, że 16 proc. osób (spośród osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19 pierwszą dawką albo nie zarejestrowały się na szczepienie - PAP) zaszczepi się jeszcze przeciw COVID-19. - Te osoby są chętne - zaszczepią się, deklarują taką chęć w późniejszym terminie - powiedział.

- Pozostaje grupa 30 proc. osób, z których chcielibyśmy 10-15 proc. osób jednak wyciągnąć i zachęcić do szczepienia - przekazał Andrusiewicz. Ocenił, że 10 proc. Polaków nie weźmie udziału w Narodowym Programie Szczepień, ponieważ są przeciwni szczepieniom.

Od kiedy szczepienia przeciw COVID-19 będą odpłatne?

Rzecznik MZ poinformował, że w grupie osób w wieku 12-17 lat zaszczepiło się 500 tys. osób, przy liczebności 2 mln. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę stosunek młodzieży do wszelkich akcji profilaktycznych, to nie jest zły wynik - podkreślił.

- Liczę, że zaszczepimy połowę grupy 12-17-latków - zaznaczył Andrusiewicz.

Pytany, od kiedy szczepienia przeciw COVID-19 będą odpłatne, przekazał, że rozpoczęła się dyskusja na ten temat.

- Mamy nadzieję, że skończy się pod koniec wakacji, tak, abyśmy mogli dać jasny przekaz, czy rzeczywiście od rzeczonego października, o którym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, te szczepienia będą typowymi szczepieniami dobrowolnymi w Polsce - powiedział Andrusiewicz.

- Wszystkie szczepienia w Polsce, które nie są obowiązkowe, są refundowane dla grup ryzyka, czyli dla osób starszych, z wielochorobowością. Jeśli przyjmujemy, że szczepienia na Covid są szczepieniami dobrowolnymi, to ta logika jest zachowana - stwierdził rzecznik resortu zdrowia.

 

ipa/ krap/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH