Odkryto nowy wariant SARS-CoV-2. Jest odporny na przeciwciała

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   26-05-2021, 15:03

Odkryto nowy wariant SARS-CoV-2. Jest odporny na przeciwciała Wirusolodzy z Brazylii odkryli nowy wariant koronawirusa, który może pochodzić od groźnego szczepu z Manaus Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Wirusolodzy z Brazylii odkryli nowy wariant koronawirusa. Zawiera mutację związaną z większym potencjałem w zakażaniu ludzi.

Wirusolodzy z Brazylii odkryli nowy wariant koronawirusa, który może pochodzić od groźnego szczepu z Manaus. Według powołującego się na WHO dziennika "El Mundo" nowy wariant jest odporny na przeciwciała pojawiające się po przejściu Covid-19.

WHO: nowy wariant zawiera mutację L452R

Jak poinformowało w środę, 26 maja, Brazylijskie Towarzystwo Wirusologii (SBV), występowanie nowego wariantu koronawirusa potwierdzono już na terenie 21 gmin stanu Sao Paulo, na południowym wschodzie kraju.

Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. Od kilku miesięcy dziesiątkuje on brazylijską populację.

Tymczasem, jak ustalił dziennik "El Mundo" wśród ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowy wariant zawiera mutację L452R związaną z większym potencjałem w zakażaniu ludzi.

Nowy wariant koronawirusa jest odporny na przeciwciała

- Ten nowy wariant koronawirusa odkryty w Sao Paulo jest odporny na przeciwciała - napisał "El Mundo".

Sao Paulo jest stanem najbardziej doświadczonym przez pandemię. Dotychczas zmarło tam na Covid-19 ponad 109 tys. osób, a zachorowało 3,2 mln. W skali całego kraju zanotowano 452 tys. ofiar śmiertelnych oraz 16,2 mln infekcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH