Odkrywanie leków - trwa burza mózgów, a ojców sukcesu będzie wielu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   15-01-2009, 18:39

W ubiegłym roku doszło do kilku konfrontacji dużych graczy, przeczesujących rynek w poszukiwaniu lukratywnego przejęcia, fuzji lub zakupu licencji na obiecujący produkt leczniczy. Na czele fuzji roku znajdują się chociażby Eli Lilly i zakup biotechnologicznej spółki ImClone Systems, albo Novartis, który za 11 mld dolarów kupił 25 proc. akcji Alconu.

Nie doszło jeszcze do skutku przejęcie biotechnologicznego potentata Genentech przez Roche, mimo wysokiej kwoty - 43,7 mld dolarów oferowanej za 44 proc. akcji spółki.

Fuzje firm, to tylko jeden z trendów, które kształtowały rynek farmaceutyczny w ubiegłym 2008 roku.

Fuzje i przejęcia

Ubiegły rok, to kontynuacja trendu przejmowania przez dużych graczy firm razem z ich dobrze zapowiadającym się porfoliem leków na różnych etapach rozwoju, lub dla zaistnienia w nowych dla siebie obszarach terapeutycznych.

Tak było w przypadku japońskiej spółki Takeda, która w kwietniu 2008 roku przejęła za 8,8 mld dolarów biotechnologiczną spółkę Millennium, razem z jej 15 produktami w onkologii i chorobach zakaźnych, uzyskując równocześnie prawa do komercjalizacji na rynku amerykańskim leku bortezomib, stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego.

Eli Lilly też postawiła na onkologię, wygrywając pod koniec ub.r. z innymi farmaceutycznymi gigantami walkę o zakup ImClone Systems za 6,5 mld dolarów. Dzięki temu do grona jej produktów dołączył cetuximab, monoklonalne przeciwciało stosowane w leczeniu raka jelita grubego, o statusie blockbustera, a do tego trzy inne dedykowane onkologii produkty biologiczne, znajdujące się w II i III fazie badań klinicznych.

Liczy się zespół

W ubiegłym roku wiele firm farmaceutycznych podjęło współpracę z ośrodkami akademickimi w poszukiwaniu i rozwoju ciekawych pomysłów, co wiązało się w niektórych przypadkach z poważną zmianą organizacyjną spółek.

GSK - o czym pisaliśmy w RZ numer 11/2008 - wprowadził nowy model organizacji procesu R&D. Naukowcy pracujący w mniejszych zespołach, są wynagradzani w zależności od rezultatów swojej pracy, czyli stworzenia wartościowego projektu, ocenianego pod względem skuteczności terapeutycznej i kosztowej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH