
Senat przyjął kilkanaście poprawek do nowelizacji ustawy o odpadach, ale nie rozszerzył listy sposobów utylizacji odpadów medycznych.
Nie przeszły proponowane przez rząd najbardziej kontrowersyjne propozycje, by oprócz spalania można było utylizować zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne w inny sposób, np. przez sterylizację w autoklawach.
Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 89 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą zajmie się ponownie Sejm.
W Sejmie nowelizacja ustawy o odpadach przeszła małą większością głosów, przy sprzeciwie Platformy Obywatelskiej, ponieważ odrzucono rządowe propozycje, by zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne, oprócz spalania, mogły być unieszkodliwiane również innymi metodami.
PO zapowiedziała, że w Senacie ponowi swoje propozycje rozszerzenia listy technologii, którymi można poddawać unieszkodliwianiu zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne.
Rząd chciał, by oprócz spalania można było stosować m.in. sterylizację w autoklawach, za pomocą mikrofal czy substancji chemicznych. Minister zdrowia w rozporządzeniu miał określić warunki, jakie muszą spełnić te metody sterylizacji.
Senatorowie przytaczali opinie naukowców popierające lub kwestionujące alternatywne dla spalania metody utylizacji odpadów medycznych. Według jednych analiz wyłącznie spalanie zapewnia bezpieczeństwo epidemiologiczne, a według innych - takie bezpieczeństwo gwarantują wszystkie stosowane współcześnie rozwiązania.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych