Okład z komórek macierzystych na trudno gojące się rany

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-08-2017, 15:18

Okład z komórek macierzystych na trudno gojące się rany Komórki macierzyste mogą znaleźć kolejne zastosowanie

Badania wykazały, że produkowane przez komórki macierzyste substancje nadają się do leczenia trudno gojących się ran. Naukowcy chcą je teraz zastosować w specjalnych opatrunkach.


Wraz ze swoim zespołem z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda PAN dr Kraśkiewicz postanowiła więc znaleźć nieco inne rozwiązanie.

- Naszym zadaniem jest wyciągnąć substancje lecznicze z komórek macierzystych i połączyć je z opatrunkiem hydrożelowym. Chcemy pobrać takie komórki od zdrowego dawcy i +unieśmiertelnić+, tworząc linię komórkową. To pozwoli nam hodować te komórki w warunkach laboratoryjnych, gdzie będą mogły produkować substancje lecznicze - opisuje.

Później tak wyprodukowane substancje będzie można połączyć z opatrunkiem hydrożelowym i podać pacjentowi. "Oczywiście opatrunki hydrożelowe są już dostępne na rynku i przynoszą dobre rezultaty. Trudno gojące się rany potrzebują dobrego nawilżenia, a hydrożel to właśnie zapewnia oraz zapobiega infekcjom. Jednak czasem, w przypadku bardzo dużych ran, nawet on nie zawsze pomaga. Dlatego trzeba zrobić coś więcej. My chcemy dodać mu dodatkową funkcję, aby uwalniał terapeutyczne czynniki" - wyjaśnia rozmówczyni PAP.

Jak tłumaczy, dzięki opatrunkowi tego rodzaju żaden pacjent nie musiałby już przechodzić procedury izolacji własnych komórek macierzystych, tylko dostałby gotowy produkt - hydrożel z substancjami pochodzenia komórkowego. - Chcielibyśmy, aby nasz opatrunek był uniwersalny i szeroko dostępny. Dzięki niemu rana powinna goić się szybciej i skuteczniej - przewiduje badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH