Okuliści: praca przed komputerem to problemy ze wzrokiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-01-2011, 12:03

Blisko 90 proc. osób pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem.

Do najczęstszych symptomów tzw. Computer Vision Syndrom (CVS) należą: ból oczu, suchość, pieczenie oraz niewyraźne lub podwójne widzenie. Najwięcej pacjentów, bo aż 41 proc. narzeka na ból oczu. Na suchość i pieczenie skarży się 37 proc. z nich. Tyle samo pacjentów z CVS cierpi na niewyraźne lub podwójne widzenie. Do innych zgłaszanych objawów należą zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.

Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka. Jedną z przyczyn jego powstawania jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę.

– Taka częstość mrugania zapewnia równomierne rozprowadzenie łez po powierzchni oka i jego prawidłowe nawilżenie. W trakcie pracy przy komputerze mrugamy 2-3 razy rzadziej. Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu – zauważa dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus z Bielska-Białej.

Osoby między 30. a 40. rokiem życia, stale pracując z komputerem narażone są na przedwczesną starczowzroczność. Powoduje ją m.in. zmniejszenie zakresu akomodacji, czyli odległości między najdalszym i najbliższym punktem, który widziany jest wyraźnie. Zwykle problem ten dotyka osoby po czterdziestce.

Z kolei u dzieci i młodzieży często dochodzi do skurczu akomodacji, czyli trwałego napięcia mięśni rzęskowych i powstania krótkowzroczności akomodacyjnej. Takie osoby dobrze widzą z bliskiej odległości, ale mają problemy z widzeniem na odległość.

Specjaliści tłumaczą, że podczas pracy z komputerem może występować również zjawisko tzw. podwójnego widzenia. Jest ono spowodowane osłabieniem odruchu zbieżnego ustawienia oczu przy patrzeniu z bliska, czyli tzw. konwergencji. W wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych powstają dwa obrazy, które w korze potylicznej nie łączą się w jeden.

Różnorodne badania wykazały również obniżenie czucia kontrastu u pacjentów pracujących wiele godzin przy komputerze.

– Może to powodować gorsze widzenie lub zaburzenia widzenia u osób prowadzących pojazdy mechaniczne, szczególnie w gorszych warunkach pogodowych i nocą – przestrzega okulistka.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH