Olsztyn: ostra walka o szczepienia przeciwko HPV

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Olsztyńska/rynekaptek.pl   31-03-2017, 12:42

Olsztyn: ostra walka o szczepienia przeciwko HPV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W trakcie ostatniej sesji rady miasta w Olsztynie doszło do ostrej wymiany zdań między Elżbietą Wirską (PiS) a Ewą Zakrzewską (PO). Poszło o program szczepień na HPV, który ostatecznie został przegłosowany.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który może wywołać m. in raka szyjki macicy, sromu, pochwy i gardła. Dlatego też w 2015 roku powstał program szczepień, który miałby objąć młode mieszkanki Olsztyna.

Elżbieta Wirska radna klubu PiS dzień przed sesją rady miasta wysłała do mediów maila z linkami mającymi potwierdzać rzekomą szkodliwość szczepionki HPV.

To był jednak dopiero początek akcji antyszczepionkowej. W trakcie sesji rady miasta, na którym miał być głosowany miejski program szczepień (29 marca), Wirska wyświetliła duński film mający udowodnić szkodliwość szczepionek. Na ten film zareagowała radna klubu PO Ewa Zakrzewska, która jest lekarką.

Radna Wirska argumentowała, że do tej pory nikt nie udowodnił, że szczepienia przeciwko HPV są skuteczne. Według niej istnieją za to badania, które mają potwierdzać niepożądane działania szczepienia.

Z kolei radna Zakrzewska przyznała, że wszystkie ruchy antyszczepionkowe nie mają podstaw naukowych.

Olsztyński program na lata 2015-2020 pozwoli na zaszczepienie dziewczynek z rocznika 2004-2005. Został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Szczepienie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Więcej: gazetaolsztynska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH