Onkolodzy z USA krytycznie o nowoczesnych terapiach przeciwnowotworowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Suddeutshe Zeitung, Onet.pl/rynekaptek.pl   01-10-2009, 13:40

Statystycznie wyliczona korzyść w przypadku nowej metody leczenia raka nie zawsze oznacza dla pacjenta wygraną. Mimo rosnących kosztów, proporcjonalnie uzyskuje się coraz mniejszy efekt terapeutyczny - podają dziennikarze gazety Suddeutshe Zeitung, którzy obserwowali obrady kongresu onkologów (ASCO) w Berlinie.

– Coraz większe pieniądze przekładają się na niewielkie korzyści kliniczne – mówił Christoph Rochlitz, naczelny onkolog z Kliniki Uniwersyteckiej w Bazylei. – Taka tendencja nasila się już od kilku lat – dodawał.

Potwierdzają to europejscy onkolodzy, którzy zebrali się na corocznym kongresie onkologów (ASCO) w Berlinie. Jego przebieg relacjonowali dziennikarze Suddeutshe Zeitung. Punktem kulminacyjnym zjazdu był raport europejskich onkologów, którzy leczyli swoich pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca przy pomocy nowej kombinacji leków.

Kiedy do cytostatyków, tj. cisplatyny i winorelbiny, dodatkowo dołączono przeciwciało cetuksymab, pacjenci przeżywali średnio o 1,2 miesiąca dłużej, a więc o 36 dni. U pacjentów występowała częściej gorączka, której towarzyszyła niebezpiecznie niska ilość białych krwinek. Ponadto pacjenci skarżyli się na trądzikopodobną wysypkę i biegunkę, źle tolerowali infuzje leku. Jakość życia pacjentów w czasie leczenia nie została uwzględniona w badaniu.

Wniosek był następujący: "rzekomo cudowna broń przeciw rakowi poniosła haniebne fiasko". Tak napisali onkolog Tito Fojo i etyk Christine Grady z amerykańskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w artykule publikowanym w "Journal of the National Cancer Institute". "Takie wyniki prowadzą do innej kwestii, a mianowicie: co jest uważane za sukces w leczeniu raka?" – pytają autorzy.

Amerykański Urząd ds. Leków (FDA) dopuścił ostatnio cetuksymab do leczenia zaawansowanego stadium raka jelita grubego. Dzięki temu pacjenci będą mogli żyć średnio o 1,7 miesiąca dłużej. U pacjentów cierpiących na raka przedłuża się w ten sposób czas do progresji nowotworu o 0,9 miesiąca. Jednak podczas leczenia 85 procent pacjentów skarży się na zmiany skórne, w tym w 19 procentach przypadków toksyczne uszkodzenia skóry osiągają trzeci i czwarty stopień w czterostopniowej skali.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH