Onkolog: badania należy robić, kiedy się jest zdrowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-03-2011, 12:51

Badania przesiewowe, jak mammografie, cytologie, kolonoskopie są dostępne dla określonych grup wiekowych bezpłatnie. Mimo to, statystyki zachowań nie napawają optymizmem.

Po raz pierwszy w historii powojennej Polski głównym zabójcą kobiet spośród nowotworów już nie jest rak piersi, tylko płuca. Wieje grozą! I to nie są tylko statystyki, wystarczy się rozejrzeć, kiedy jedziemy do pracy - na przystankach stoją głównie palące dziewczyny, a nie chłopcy – mówi Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO).

Tłumaczy, że udział w badaniach przesiewowych, które służą wczesnemu wykrywaniu chorób, to jedyna droga do sukcesu w terapii nowotworów. Tymczasem Polacy niechętnie z nich korzystają.

Nie pomaga też edukacja. Przyznaje, że najbardziej chętna do współpracy i najbardziej chłonna jest młodzież. Najłatwiej dotrzeć z komunikatami edukacyjnymi do młodych ludzi, którzy potem przynoszą zdobytą w ten sposób wiedzę do domu, przekazując ją rodzicom, dziadkom, rodzeństwu.

Zdaniem dra Medera, batalia o wiedzę, która przełoży się na zdrowie społeczeństwa, powinna toczyć się na poziomie samorządów. Jego przypuszczenia potwierdza inna kampania realizowana przez PUO pod hasłem "Zdrowa gmina". W 2010 roku prowadzony był jej program pilotażowy na Mazowszu.

Chodziło o to, by w ciągu pół roku pozyskać jak największą liczbę zgłoszeń na badania skryningowe finansowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przez NFZ. W czasie 6 miesięcy trwania konkursu na te badania zgłosiło się aż o 15 tysięcy kobiet więcej. Obecnie kampania prowadzona jest już z dużym rozmachem w 6 województwach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH