ONZ: strony konfliktów traktują szpitale jako cele do ataków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-05-2017, 10:43

ONZ: strony konfliktów traktują szpitale jako cele do ataków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu ostatniego roku w co najmniej 20 krajach objętych konfliktami doszło do ataków na szpitale, lekarzy, karetki pogotowia, rannych i chorych - powiedział na forum ONZ sekretarz generalny tej organizacji Antonio Guterres.

Guterres oznajmił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa poświęconym opiece medycznej w ogarniętych konfliktami krajach, że w większości w nich "niewydolne systemy opieki medycznej są w krytycznym punkcie i w większości przypadków nie ma winnego tej sytuacji".

- Ataki te są dowodem szerszej tendencji: strony konfliktu traktują szpitale i kliniki jako cele, zamiast traktować je jak sanktuaria. Stoi to w sprzeczności z duchem Konwencji Genewskich - fundamentalnych założeń międzynarodowego prawa humanitarnego - podkreślił.

Sekretarz generalny ONZ poinformował, że organizacja Lekarze na rzecz Praw Człowieka udokumentowała w czasie konfliktu w Syrii ponad 400 takich ataków; zginęło w nich ponad 800 członków personelu medycznego. W Afganistanie z kolei liczba ataków na szpitale i ich personel w 2016 roku podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Guterres ubolewał, że minął już rok od przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa apelującej do wszystkich stron konfliktów o ochronę personelu i obiektów medycznych, w których leczeni są ranni i chorzy. Przypomniał, że kilka miesięcy po ogłoszeniu rezolucji został zbombardowany dobrze oznakowany szpital w Jemenie; w ataku zginęło 15 osób, w tym trzech członków personelu medycznego.

Podkreślił, że zarówno rezolucja RB, jak i rekomendacje poprzedniego sekretarza generalnego Ban Ki Muna muszą być wprowadzone w życie. Poinformował, że Szwajcaria i Kanada zorganizowały nieformalną grupę złożoną z przedstawicieli państw ONZ w celu wsparcia na rzecz implementacji rezolucji.

Guterres wezwał strony konfliktu do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz zaapelował do dostawców broni o rozważenie potencjalnych konsekwencji jej sprzedaży. Wezwał także do zintensyfikowania ochrony misji humanitarnych i medycznych oraz do zwiększenia wydatków na likwidowanie przyczyn konfliktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH