Operacja Afryka. Fundacja zbiera środki na operacje dla dzieci z Afryki

FARMAKOTERAPIA

Autor: Redemptoris Missio   14-07-2021, 14:52

Operacja Afryka. Fundacja zbiera środki na operacje dla dzieci z Afryki W większości krajów afrykańskich system opieki zdrowotnej jest w dramatycznym stanie i za wszystko trzeba płacić. W mniejszym miejscowościach i wioskach nie ma ośrodków zdrowia, a na operację trzeba najczęściej jechać do stolicy (fot. Redemptoris Missio)

Za sprawą akcji chcemy zebrać środki na operacje dla dzieci z Afryki. Operacje te będą przeprowadzane przez miejscowych chirurgów, ale to wiąże się z kosztami - mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Redemptoris Missio.

- Nasi lekarze, którzy pracują na misjach, nie zawsze mogą pomóc wszystkim swoim pacjentom. Zgłaszają się do nich pacjenci z tak różnymi schorzeniami, że nie są w stanie ich zoperować, najczęściej brakuje im odpowiedniego sprzętu. Do Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" zgłaszają się polscy misjonarze z prośbą o operacje dla swoich podopiecznych. Chcieliby zdobyć środki, dzięki którym można tego dokonać na miejscu - mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji.

Pełnopłatne usługi medyczne w Afryce

Opieka medyczna w Afryce jest pełnopłatna. W Kamerunie trzeba zapłacić nawet za mydło, którym lekarz umyje ręce przed badaniem, choć najpierw trzeba do takiego lekarza dotrzeć. Niewielu stać na opłacenie transportu, a co dopiero mówić o wizycie lekarskiej i operacji.

W większości krajów afrykańskich system opieki zdrowotnej jest w dramatycznym stanie i za wszystko trzeba płacić. W mniejszym miejscowościach i wioskach nie ma ośrodków zdrowia, a na operację trzeba najczęściej jechać do stolicy.

Poza kosztami zabiegu trzeba doliczyć również koszt transportu i opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu. Najbiedniejszych nie stać na pożywienie dla rodziny, więc leczenie w ich przypadku to prawdziwy luksus.

Pierwsze kroki do szamana

Korzystanie z usług szamana jest w Afryce najbardziej rozpowszechnioną formą szukania pomocy. Większość pacjentów, którzy szukają pomocy u lekarzy nosi na ciele blizny po szamańskich praktykach lub zakupione u czarownika amulety mające ochronić przed klątwami. Tam wierzy się, że wszelkie schorzenia są wynikiem klątwy rzuconej przez kogoś z bliskiego otoczenia chorego. W Kamerunie istnieje zawód biegłego sądowego ds. czarów, a w RPA działają legalne szkoły kształcące czarowników.

- Aby pomóc chorym z krajów Afryki powstała Akcja "Operacja Afryka". Za jej sprawą chcemy zebrać środki na operacje dla dzieci z Afryki. Operacje te będą przeprowadzane przez miejscowych chirurgów, ale to wiąże się z kosztami - dodaje prezes Fundacji.

Kiedy urodzone w biednej rodzinie dziecko musi być operowane na jego zabieg składają się wszyscy krewni. Czasem jednak dziecko jest sierotą, a najczęściej członkowie jego rodziny sami ledwo wiążą koniec z końcem, utrzymują się z pracy w polu, często będąc analfabetami nie mogą liczyć na zdobycie płatnego zajęcia.

Można pomóc

- Mamy już wielu pacjentów zebranych przez naszych lekarzy i polskich misjonarzy. Wśród oczekujących na operację jest ośmioletnia dziewczynka z Tanzanii z wrodzoną zaćmą, nastoletni chłopiec z Ghany z pęknięciem kręgosłupa, dziewczyna z Republiki Środkowoafrykańskiej, której wybuch granatu uszkodził twarz, piętnastoletnia Gabrysia, której potrzebne są protezy nóg - opisuje.

Do Akcji dołączyła już siostra Cecylia Śmiech, urszulanka, Poznanianka Roku, która wydziergała na szydełku misie. Misie – cegiełki będą do kupienia na Fanpagu Fundacji https://www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH