Opracowano szczepionkę na meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-01-2011, 09:22

Brytyjscy naukowcy opracowali szczepionkę na meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B.

Taką informację podał portal Medical News. Szczepionka została sprawdzona na 800 szczepach meningokoków pochodzących z całej Europy. Testy wykazały jej skuteczność w ponad 77 procentach.

Jest to pierwsza bezpieczna, dobrze działająca szczepionka na tę postać zapalenia opon mózgowych, która nie daje poważnych objawów ubocznych.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych szerzy się drogą kropelkową i dotyczy głównie dzieci w wieku do lat 5 oraz osoby młode w wieku 16-28 lat. Objawy to bóle gardła i głowy, gorączka, sztywność karku i wymioty oraz krwistoczerwona wysypka na ciele. 

W Wielkiej Brytanii rejestruje się ok. 1200 przypadków meningokokowego zapalenia opon mózgowych typu B rocznie. Statystykę europejską ocenia się na około 6-7 tys. przypadków tej choroby w ciągu każdego roku. 

Choroba jednego dnia może przybrać postać ciężką, prowadzącą do śpiączki. Aż 22 proc. chorych, zwykle dzieci, doświadcza trwałej utraty zdrowia m.in. ślepoty, zaburzeń czynności mózgu czy głuchoty. Śmiertelność jest dość wysoka, a powodem jest właśnie błyskawiczny przebieg choroby: w najgorszych przypadkach powoduje śmierć w ciągu czterech godzin. 

Szczepionka trafi teraz do programu unijnej rejestracji leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH