Organizacja krytykuje Europę za zbyt wolne tempo szczepień na covid-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   01-04-2021, 19:03

Organizacja krytykuje Europę za zbyt wolne tempo szczepień na covid-19 WHO o tempie szczepień w Europie - jest zbyt wolne Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

WHO zaleca: przyspieszyć proces szczepień zwiększając produkcję, zmniejszyć bariery administracyjne w podawaniu szczepionek i używać każdej fiolki, która jest w zapasach.

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Europie przebiega niedopuszczalnie wolno i w obliczu największego od tygodni wzrostu infekcji trzeba ją przyspieszyć - alarmuje europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wydanym 1 kwietnia komunikacie.

Tempo szczepień "niedopuszczalnie" powolne
- Szczepionki to nasza najlepsza droga do wyjścia z tej pandemii. (...) Ale ich stosowanie jest niedopuszczalnie powolne - podkreślił kierujący WHO w Europie dr Hans Kluge.

- Powiem wprost: musimy przyspieszyć ten proces zwiększając produkcję, ale również zmniejszyć bariery administracyjne w podawaniu szczepionek i już teraz używać każdej fiolki, którą mamy w zapasach - dodał.

Sytuacja epidemiczna w Europie jest najbardziej niepokojąca od miesięcy. W ubiegłym tygodniu na Starym Kontynencie stwierdzono 1,6 mln nowych infekcji i blisko 24 tys. zgonów, zaledwie pięć tygodni wcześniej wykryto mniej niż milion nowych zakażeń - informuje WHO.

Dominuje wariant brytyjski
Jak zauważyła regionalna dyrektorka WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Dorit Nitzan istnieje niebezpieczeństwo, że wielkanocne podróże i spotkania jeszcze pogorszą sytuację. - Wiele krajów wprowadziło nowe, konieczne ograniczenia i każdy powinien się do nich stosować - zaznaczyła.

Przekazano też, że początkowo wykryty w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa B.1.1.7 jest już dominującą odmianą patogenu w Europie.

Ten wariant jest bardziej zaraźliwy i może zwiększyć ryzyko hospitalizacji; by go kontrolować potrzebne są dodatkowe działania - zaleca WHO.

Ograniczenia są konieczne
Tłumacząc konieczność dalszego utrzymywania restrykcji Organizacja wyjaśnia, że chociaż generalnie należy unikać lockdownów i koncentrować się na mniejszych, dobrze ukierunkowanych działaniach, ogólnokrajowe ograniczenia są konieczne, gdy system opieki zdrowotnej traci możliwość odpowiedniej opieki nad pacjentami.

Dr Kluge zaapelował również do bogatszych krajów, które zaszczepiły już najbardziej narażone grupy do przekazywania nadmiaru preparatów biedniejszym państwom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH