Ospa małpia. Turyści przywlekli ją z Afryki

FARMAKOTERAPIA

Autor: BBC   11-06-2021, 13:16

Ospa małpia. Turyści przywlekli ją z Afryki Fot. LJ

W północnej Walii zidentyfikowano dwa przypadki małpiej ospy - poinformowali lokalni urzędnicy ds. zdrowia. Zakaziły się podczas pobytu za granicą.

W północnej Walii zidentyfikowano dwa przypadki małpiej ospy - poinformowali lokalni urzędnicy ds. zdrowia. Zakaziły się podczas pobytu za granicą. 

Agencja Public Health Wales (PHW) przekazała, że obie zakażone osoby zamieszkują we wspólnym gospodarstwie domowym. Obie osoby zostały przyjęte do szpitala, w którym jedna z nich nadal przebywa.

Przypadki małpiej ospy są rzadkie

Aktualnie służby sanitarne monitorują sytuację, sprawdzając, z kim kontaktowali się zakażeni. Jednak PHW ocenia, że ryzyko dalszej transmisji choroby jest bardzo niskie.

- Potwierdzone przypadki małpiej ospy są rzadkim przypadkiem w Wielkiej Brytanii, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie – powiedział Richard Firth, konsultant PHW ds. ochrony zdrowia.

- Zidentyfikowaliśmy wszystkie bliskie kontakty osób zakażonych. Podjęto działania, aby zminimalizować prawdopodobieństwo dalszej infekcji - dodał.

Wirus z  tropikalnych lasów deszczowych

Wirus małpiej ospy należy do tej samej rodziny wirusów, co ospa prawdziwa, chociaż jest znacznie mniej zakaźny. Występuje głównie w odległych częściach krajów środkowej i zachodniej Afryki, w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych.

Istnieją dwa główne szczepy wirusa - zachodnioafrykański i środkowoafrykański.

Jakie są objawy zakażenia? Początkowe objawy to gorączka, bóle głowy, obrzęki, bóle pleców, bóle mięśni i ogólna apatia.

Po ustąpieniu gorączki może rozwinąć się wysypka, często zaczynająca się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała, najczęściej na dłonie i podeszwy stóp.

Zwykle ustępuje samoistnie

Wysypka, która może być bardzo swędząca, zmienia się i przechodzi przez różne etapy, aż w końcu tworzy strup, który później odpada. Zmiany mogą powodować blizny.

Infekcja zwykle ustępuje samoistnie i trwa od 14 do 21 dni.

Większość przypadków wirusa jest łagodna, czasami przypomina ospę wietrzną i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednak w niektórych przypadkach może przebiegać ciężej i kończyć się zgonem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH