Oświęcim: wspominają obozowych aptekarzy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-10-2010, 15:44

Kilkadziesiąt dokumentów związanych z załogą SS w KL Auschwitz, głównie aptekarzami i lekarzami, zostało zaprezentowanych na wystawie "Oni tu byli".

Wśród eksponowanych dokumentów są m.in. te wystawione na nazwisko Victora Capesiusa. Od lutego 1944 roku uczestniczył on w eksperymentach farmakologicznych na więźniach, pełniąc do końca istnienia obozu funkcję kierownika apteki SS. Wydawał gaz Cyklon do gazowania.

– Był sądzony w 1965 roku w jednym z procesów nazistowskich zbrodniarzy we Frankfurcie nad Menem. Skazano go na dziewięć lat więzienia, lecz wolność odzyskał już w 1968 roku. Zmarł w Goeppingen w 1985 roku – powiedział historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Adam Cyra.

Podczas otwarcia wystawy zaprezentowana została opublikowana w ubiegłym roku książka Dietera Schlesaka, wieloletniego tropiciela śladów zbrodni Victora Capesiusa - „Capesius - aptekarz oświęcimski". Schlesak o swojej publikacji napisał: „Za jej pośrednictwem zetkną się państwo ze znanym mi osobiście z dzieciństwa masowym mordercą, Victorem Capesiusem - kimś, kto dysponował Cyklonem B i wydawał rozkazy zabijania nim w komorach gazowych, a mimo to do końca życia uważał się za niewinnego".

Centrum Dialogu i Modlitwy powstało w 1992 roku, nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Jego ideą jest stworzenie miejsca spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH