
Nowe badania naukowców z University of Sheffield oraz University of Eastern Finland wykazały, że nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia mózgu i może zaostrzać chorobę Alzheimera – informuje “The Journal of Alzheimer's Disease Reports”.
- Uważa się, że ponad 50 milionów ludzi żyje z chorobą Alzheimera i pomimo dziesięcioleci przełomowych badań oraz ogromnego globalnego wysiłku wciąż nie mamy lekarstwa na tę okrutną chorobę - powiedziała prof. Annalena Venneri z University of Sheffield, główna autorka badania.
Naukowcy przeanalizowali skany MRI mózgu 47 pacjentów z klinicznie zdiagnozowaną demencją w postaci łagodnej choroby Alzheimera, 68 pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 57 osób zdrowych poznawczo. W nowatorskim badaniu wykorzystano trzy uzupełniające się techniki obliczeniowe, aby przyjrzeć się anatomii mózgu, przepływowi krwi, a także włóknom nerwowym.
Międzynarodowy zespół porównał wiele obrazów mózgu i mierzył różnice w lokalnej gęstości tkanki mózgowej, aby ocenić objętość istoty szarej - która ulega degeneracji w początkowej fazie choroby Alzheimera, integralność istoty białej, przepływ krwi w mózgu i otyłość.
U pacjentów z łagodną demencją stwierdzono związek między otyłością a objętością istoty szarej wokół prawego połączenia skroniowo-ciemieniowego. Badanie wykazało również, że utrzymanie prawidłowej masy ciała w łagodnym otępieniu związanym z chorobą Alzheimera może pomóc w zachowaniu struktury mózgu.
Autorzy podkreślają również wpływ nadwagi w wieku średnim na zdrowie mózgu w starszym wieku. "Zapobieganie odgrywa ważną rolę w walce z chorobą Alzheimera - zaznaczyła prof. Venneri. - Należy podkreślić, że niniejsze badanie nie pokazuje, że otyłość powoduje chorobę Alzheimera, ale wskazuje, że nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia mózgu i może zaostrzać jej przebieg".
Jak podkreśliła badaczka, choroby wywołujące demencję, takie jak choroba Alzheimera i demencja naczyniowa, rozwijają się niepostrzeżenie przez wiele lat, więc jeśli czeka się z odchudzaniem do 60. roku życia może być za późno. Dbać o zdrowie mózgu i zapobiegać jego chorobom trzeba zacząć dużo wcześniej. Bardzo ważna jest edukacja dzieci i młodzieży.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych