Pacjenci apelują o poprawę dostępu do leczenia raka płuc

FARMAKOTERAPIA

Autor: MAK/rynekaptek.pl   19-10-2017, 08:45

Pacjenci apelują o poprawę dostępu do leczenia raka płuc Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polsce wydatki w ramach programów lekowych na innowacyjne leki stosowane w raku płuca sięgają tylko 1,7 procent wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, podczas gdy aż 25 proc. zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca - piszą pacjenci z kilku organizacji do premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego.

„(...) Pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie dramatyczną dysproporcją pomiędzy ogromną skalą problemu a skrajnie niskimi nakładami przeznaczanymi na skuteczną i bezpieczną farmakoterapię w raku płuca” - czytamy w apelu.

„Zbliża się listopad - Miesiąc Świadomości Raka Płuca. Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy tę diagnozę i niemal tyle samo umiera. Dla znakomitej większości rokowania nie są pomyślne, gdyż choroba najczęściej rozpoznawana jest w zaawansowanym stadium, gdy operacyjne leczenie nie jest już możliwe” - przypominają autorzy listu.

Wskazują, że na rynku dostępnych jest kilka nowoczesnych i wysoce skutecznych terapii dla takich chorych. W zależności od profilu pacjenta z zaawansowanym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, międzynarodowe towarzystwa naukowe rekomendują zastosowanie chemioterapii w połączeniu z inhibitorami angiogenezy, leków ukierunkowanych molekularnie lub terapii immunokompetentnych.

„Na raka płuca umiera więcej osób niż na raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem żadna z wymienionych terapii w leczeniu zaawansowanego, niedrobnokomórkowego raka płuca nie jest refundowana. Chociaż w ostatnich miesiącach wyrażono wolę udostępnienia chorym przynajmniej części wspomnianych nowoczesnych terapii, z najnowszych deklaracji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w najbliższym czasie nie możemy liczyć na poprawę dostępu do leczenia z uwagi na niedostatek środków w publicznym systemie finansowania ochrony zdrowia. Zapowiedzi te przyjęliśmy z dużym smutkiem i rozczarowaniem” - piszą pacjenci.

Zwracają uwagę, że w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca - finansowane w ramach programów lekowych - sięgają tylko 1,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, podczas gdy aż 25% zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca.

„Na szczęście w ostatnich dniach pojawiła się nadzieja: Rząd Pani Premier Beaty Szydło zadeklarował wolę przekazania dodatkowej, znaczącej kwoty na leczenie polskich pacjentów. Miesiąc Świadomości Raka Płuca w listopadzie mógłby więc stać się dla rządu dobrą okazją do poprawy standardów leczenia pacjentów, którzy obecnie są pozostawieni praktycznie bez szans na przeżycie” - czytamy w apelu.

Został podpisany przez przedstawicieli organizacji: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca (z Gdańska i Szczecina), Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Fundacja Onkologicznej Alivia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH