Pacjenci czekają na pozytywną decyzję o refundacji leku na szpiczaka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-11-2017, 13:05

Pacjenci czekają na pozytywną decyzję o refundacji leku na szpiczaka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Potrzebujemy nowego leku na szpiczaka, aby móc skutecznie leczyć chorych i zamienić ten nowotwór w chorobę przewlekłą - mówi dr Dominik Dytfeld, prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.

W przypadku kilkuset chorych na szpiczaka, który jest częstym nowotworem krwi, wyczerpały się już możliwości leczenia. Aby przedłużyć im życie potrzebna jest szybka refundacja nowej terapii - ocenili eksperci w rozmowie z PAP.

Podkreślili, że obecnie zarejestrowanych jest sześć nowych leków na szpiczaka, które w Polsce nie są refundowane.

- Potrzebujemy wszystkich tych leków, aby móc skutecznie leczyć chorych na szpiczaka i zamienić ten nowotwór w chorobę przewlekłą. Ale obecnie ważne jest, aby wszedł którykolwiek z nich i to szybko. Najbardziej zaawansowany w procesie refundacyjnym jest lek o nazwie pomalidomid i dlatego tak bardzo czekamy na pozytywną decyzję o jego finansowaniu. Będzie to opcja dla chorych, którym obecnie nie mamy już co podać - powiedział PAP dr Dominik Dytfeld, prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.

Szpiczak jest jednym z najczęstszych nowotworów układu krwiotwórczego. Zgodnie z danymi NFZ w Polsce z tym nowotworem żyje ok. 9,5 tys. osób, a co roku rozpoznaje się ok. 1,5 tys. nowych przypadków choroby, głównie u osób w wieku 65-70 lat. Eksperci oceniają, że pomalidomidu najpilniej potrzebuje ok. 200 pacjentów. Są to chorzy ze szpiczakiem, u których przestały działać (szpiczak nawrotowy) lub nie zadziałały (szpiczak oporny) leki obecnie dostępne w Polsce w ramach programów lekowych - bortezomib i lenalidomid.

Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka, który sam choruje na ten nowotwór od 17 lat, zwrócił uwagę, że lek jest bardzo wygodny w stosowaniu - ma postać doustną, a przez to nie wymaga pobytu w szpitalu, co nie tylko poprawia jakość życia pacjentów, ale obniża koszty związane z hospitalizacjami.

W sobotę i niedzielę odbyło się w Warszawie spotkanie edukacyjno-szkoleniowe dla chorych na szpiczaka oraz ich bliskich, którego organizatorem było Stowarzyszenie. Podczas wykładów pacjenci mieli okazję dowiedzieć się m. in. o tym, jak mogą radzić sobie z powikłaniami choroby i jej leczenia, jaką dietę stosować, jakie są najnowsze metody leczenia szpiczaka.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH