Pacjenci mogą bezpłatnie zbadać czy mają eozynofilię

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   26-05-2021, 18:01

Pacjenci mogą bezpłatnie zbadać czy mają eozynofilię Astma eozynofilowa to jeden z rodzajów astmy (fot. Pixabay)

Pacjenci z astmą ciężką mogą bezpłatnie wykonać morfologię krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych. Jest to najważniejsze badanie pomocnicze w diagnostyce astmy ciężkiej eozynofilowej.

W ramach badania można stwierdzić eozynofilię, czyli zwiększoną liczbę we krwi granulocytów kwasochłonnych (określanych jako eozynofile). Dzięki temu lekarz ma lepszy obraz choroby i może lepiej dobrać sposób leczenia astmy.

Aby skorzystać z badania, należy wejść na stronę internetową kampanii Posłuchaj Swoich Płuc (www.posluchajswoichpluc.pl) i wypełnić Test Ryzyka Astmy Lungprint. Jeśli udzielone odpowiedzi wskazują na występowanie astmy ciężkiej, użytkownicy za pomocą banneru zostaną przekierowani do umówienia konsultacji z pielęgniarką, która przeprowadzi kwalifikację do bezpłatnego badania.

Po kwalifikacji pacjenci otrzymają voucher do zrealizowania w Laboratoriach Diagnostyka w całej Polsce (564 punkty).

Astma eozynofilowa to jeden z rodzajów astmy

Ma szczególnie ciężki przebieg. Jej przyczyną są zlokalizowane w obrębie tkanki płucnej nacieki białych krwinek o nazwie eozynofile, które mogą przyczyniać się do zapalenia dróg oddechowych.

- Eozynofile to rodzaj (…) komórek układu odpornościowego. W organizmie człowieka odpowiadają one za walkę z pasożytami. Czasem jednak mogą działać niekorzystnie. Tak jest w astmie, kiedy ich obecność w płucach chorego powoduje powstawanie i utrzymywania się stanu zapalnego - tłumaczy cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP dr Aleksandra Kucharczyk, specjalistka chorób wewnętrznych i alergologii z Wojskowego Instytutu Medycznego.

W astmie eozynofilowej, kiedy stwierdza się podwyższoną liczbę tych komórek we krwi lub w tkance płucnej, pacjenci często nie reagują na standardowe leczenie, czyli sterydy wziewne, dodaje specjalistka.

Badaniem pomocniczym jest morfologia krwi z rozmazem

- Powoduje to, że mimo stosowanego leczenia stale utrzymują się u nich objawy i pojawiają się ciężkie zaostrzenia, które mają ogromny, negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie tych pacjentów - podkreśla dr Kucharczyk. Pacjenci ci wybudzają się w nocy, mają trudności z podejmowaniem aktywności fizycznej, z powodu nagłych zaostrzeń astmy stosują leki sterydowe w tabletkach i trafiają do szpitala, nadużywają też leków doraźnych, tj. krótko działających leków rozszerzających oskrzela.

Jak wyjaśnia specjalistka, rozpoznanie ciężkiej astmy eozynofilowej opiera się na wywiadzie, zaś najważniejszym badaniem pomocniczym jest morfologia krwi z rozmazem, pozwalająca na ocenę liczby eozynofilów.

- To proste badanie jest dla naszych pacjentów bardzo ważne - podkreśla. Dla tych chorych w Polsce dostępne jest innowacyjne i bardzo skuteczne biologiczne leczenie astmy, w całości refundowane w ramach programu lekowego. Realizowany jest on w wybranych 50 specjalistycznych ośrodkach w całym kraju.

Patronaty PTA i PTMR

Kampania Posłuchaj Swoich Płuc, adresowana do pacjentów z astmą ciężką i ich rodzin, jest współorganizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jej celem jest edukacja dotycząca objawów świadczących o braku prawidłowej kontroli astmy oraz zwiększanie świadomości na temat podstawowych problemów, z jakimi mierzą się pacjenci.

Działania w ramach kampanii zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH