Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych dotyczy przeciętnie połowy pacjentów, zarówno w leczeniu chorób ostrych, jak i przewlekłych – mówi Gazecie Lekarskiej Przemysław Kardas, kierownik Pierwszego Zakładu Medycyny Rodzinnej UM w Łodzi.
W celu wspomożenia przestrzegania zaleceń terapeutycznych stworzony został międzynarodowy projekt badawczyABC - Ascertaining Barriers for Compliance - Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych.
- Chodzi o badania, analizę i ocenę realizacji zaleceń terapeutycznych oraz skutków nieprzestrzegania ich przez pacjentów. Badania mają odpowiedzieć na pytanie, jak dalece sięga to zjawisko, w jakim stopniu wpływa na stan zdrowia chorych i koszty ich leczenia. Projekt obejmuje 16 krajów europejskich i w tym roku zostanie zakończony – wyjaśnia dr Kardas.
Brak współpracy lekarza z pacjentem najczęściej polega na pomijaniu dawek leku i zbyt wczesnym zakończeniu kuracji. Na liście znajduje się nierealizowanie recept, zaniechanie leczenia, opóźnianie rozpoczęcia leczenia, zmiana częstości dawkowania leków, pozostawianie niewykorzystanych leków na później i wykorzystywanie ich w niekontrolowanym samo leczeniu
Jednym z powodów stanu rzeczy jest nieprzyjmowanie przez pacjentów do wiadomości, że jest się chorym, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych.. Tak jest z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2 czy miażdżycą.
Część pacjentów rezygnuje z leczenia, bo brakuje im pieniędzy na wykupienie recept, a często, by - jak mówią - nie obciążać wątroby. Inną z przyczyn jest niewygodna forma leku, np. duże, trudne do połknięcia tabletki.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych