Pacjenci z tymi chorobami wymagają skoordynowanej opieki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-10-2017, 10:04

Pacjenci z tymi chorobami wymagają skoordynowanej opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki opiece koordynowanej w wyspecjalizowanych ośrodkach można będzie poprawić jakość leczenia i zmniejszyć koszty związane z nieswoistymi stanami zapalnymi jelit – przekonywali eksperci podczas konferencji w Warszawie.

W trakcie spotkania, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii (PTG), przedstawiono raport pt. "Model opieki koordynowanej nad pacjentami z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit". Przygotowało go PTG we współpracy z Fundacją Eksperci dla Zdrowia.

Przyczyna przewlekłych, nieswoistych chorób zapalnych jelit - wrzodziejącego zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) oraz choroby Leśniowskiego-Crohna - nie jest znana.

Choroba zaczyna się zwykle podstępnie. Przemijające objawy mogą występować w ciągu miesięcy, a nawet lat poprzedzających rozpoznanie. Najczęściej występują biegunka, bóle brzucha, stany podgorączkowe, utrata masy ciała. Charakterystyczne są okresowe zaostrzenia i remisje. Postępujące wychudzenie, niedokrwistość i inne objawy niedoboru mogą prowadzić do inwalidztwa. Tylko u 15-20 proc. pacjentów przebieg jest łagodny. Od wykrycia do rozpoznania upływa średnio 3,5 roku.

- Ogółem jest w Polsce około 200-250 tysięcy chorych. 70 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z powodu nieswoistych chorób zapalnych jelit ma poniżej 35 lat. Jedna czwarta to dzieci. Dlatego tak ważne jest stworzenie w naszym kraju koordynowanego modelu opieki nad przewlekle chorymi pacjentami - mówiła prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jej zdaniem nie ma w gastroenterologii drugiej grupy tak ciężko, przewlekle chorych młodych ludzi. "To choroba na dzień dzisiejszy nieuleczalna. Można ją leczyć tylko objawowo, uzyskując długotrwałą remisję. Chcemy zaproponować pacjentom powroty do tych samych ośrodków, gdzie będą się czuli jak w domu, a leczenie będzie lepsze. Takie ośrodki powstają w całej Europie" - dodała.

Wyjaśniła, że prezentowany w raporcie model opieki zakłada kompleksową, koordynowaną opiekę szpitalna i ambulatoryjną. - W jednym ośrodku pacjent będzie miał dostęp do gastroenterologa, chirurga, dietetyka, psychologa, a może także poradni stomijnej, będzie miał wsparcie żywieniowe. Dostęp do leczenia będzie łatwiejszy, kolejki krótsze - zapowiedziała prof. Rydzewska.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH