Pacjentom z astmą często przepisuje się za dużo steroidów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-09-2020, 12:44

Pacjentom z astmą często przepisuje się za dużo steroidów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad jednej czwartej pacjentów z astmą przepisuje się potencjalnie niebezpieczne ilości tabletek steroidowych, co zwiększa ryzyko poważnych skutków ubocznych. O wnioskach z australijskich badań informuje “Medical Journal of Australia”.

Steroidy często podaje się jako leki przeciwzapalne, ale powinny być one stosowane tylko wówczas, gdy korzyści z ich przyjmowania przeważają nad skutkami ubocznymi. Znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu astmy czy chorób reumatycznych, a ostatnio także ciężkich postaci COVID-19.

Zespół prof. Johna Uphama z University of Queensland przeanalizował dane z Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS), aby dowiedzieć się, jak często Australijczycy z astmą przyjmowali powtarzające się kuracje tabletkami steroidowymi.

Badanie obejmowało ponad 120 000 przypadków, w których pacjenci z astmą otrzymali od lekarza jedną lub więcej recept na tabletki steroidowe w latach 2014-2018. Jak się okazało, ponad 25 proc. tych pacjentów było bardziej narażonych na choroby przewlekłe.

- Krótkie cykle przyjmowania tabletek steroidowych mogą być skuteczne w leczeniu ataków astmy w krótkim okresie, ale staje się jasne, że ich wielokrotne stosowanie może powodować znaczące długoterminowe skutki uboczne, takie jak cukrzyca, osteoporoza i zaćma - powiedział profesor Upham. Jak podkreślił, najlepszym sposobem zapobiegania atakom astmy jest regularne stosowanie inhalatorów zapobiegawczych.

- Niestety, nasze badanie wykazało, że połowa pacjentów z astmą, którym powtarzano podawanie steroidów w tabletkach, nie używała inhalatorów tak często, jak powinna - wskazał profesor. - Potrzebne jest lepsze podejście do edukacji i wspierania pacjentów z astmą oraz zachęcanie ich do regularnego stosowania inhalatorów. To najlepszy sposób, aby uniknąć lub zminimalizować potrzebę stosowania tabletek steroidowych i skutków ubocznych, jakie mogą one wywołać.

Na astmę cierpi około 2,5 miliona Australijczyków, przy czym choroba dotyka więcej kobiet niż mężczyzn.

Paweł Wernicki, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH