Palacze: aktywni lub byli, poszukiwaniu do programu badawczego

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ   22-07-2021, 10:44

Palacze: aktywni lub byli, poszukiwaniu do programu badawczego Wczesne wykrycie raka płuca pozwala na zoperowanie i wyleczenie pacjenta - przypomina prof. Tadeusz Orłowski Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Torakochirurdzy apelują do palaczy i b. palaczy o udział w Ogólnopolskim Programie Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.

W wyselekcjonowanych ośrodkach w całym kraju darmowe badanie mogą przejść osoby w wieku > 55 lat (lub >50 lat przy dodatkowych czynnikach ryzyka), które mają za sobą min. 20 paczkolat konsumpcji tytoniu. 

Niskodawkowa tomografia komputerowa to bezpieczne badanie (1/3 promieniowania wobec standardowej tomografii), które pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe guzki płuca.

– Wczesne wykrycie raka płuca pozwala na zoperowanie i wyleczenie pacjenta. Niestety, w Polsce raka płuca w 80% wykrywa się w zaawansowanym stadium, kiedy operacja jest już niemożliwa. W moim ośrodku do końca 2021 r. mogę za darmo przebadać jeszcze 2000-3000 pacjentów. Prowadzimy takie badania przesiewowe w soboty. Niestety, nie ma chętnych. To wielka szkoda, bo dzięki wczesnemu wykryciu moglibyśmy uratować wielu chorych – ubolewa prof. dr hab. n.med. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 22 tys. przypadków raka płuca. W tym samym czasie na tę chorobę umiera ok. 24 tys. pacjentów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH