Para z e-papierosów mniej uszkadza komórki niż dym papierosowy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-05-2017, 15:17

Para z e-papierosów mniej uszkadza komórki niż dym papierosowy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najnowsze badania pokazują, że para z e-papierosa ma bardzo ograniczony wpływ na ekspresję genów w porównaniu z dymem papierosowym, przy tych samych lub nawet wyższych dawkach nikotyny.

Naukowcy z British American Tobacco wystawili model komórkowy ludzkich dróg oddechowych na działanie pary e-papierosa oraz dymu papierosowego, aby ocenić ich porównywalny wpływ na ekspresję genów.

Tkanki dróg oddechowych były wystawione na działanie dymu z referencyjnego tradycyjnego papierosa (3R4F) oraz odpowiednio pary z e-papierosa (Vype ePen) nieprzerwanie przez jedną godzinę. Przebadano dwie dawki pary w ilości takiej, aby dawka nikotyny była równa oraz dwukrotnie większa od tej, która dociera do komórek wraz z dymem papierosowym. Następnie w celu zmierzenia reakcji komórek, naukowcy dokonali mapowania genów po upływie odpowiednio 24 i 48 godzin od momentu ich wystawienia na działanie dymu i pary.

W przypadku tkanek wystawionych na działanie dymu, naukowcy stwierdzili wpływ na 873 geny po upływie 24 godzin i 205 genów po upływie 48 godzin. W przypadku wystawienia na działanie pary z e-papierosa, odnotowano wpływ na znacznie mniej genów - odpowiednio 3 geny i 1 gen.

W wyniku dalszych badań ujawniono, że ekspozycja na dym papierosowy spowodowała zmiany ekspresji genów związanych z rozwojem raka płuc, zapalenia płuc i włóknienia płuc, zaś w przypadku pary z e-papierosa odnotowano jedynie niewielki wpływ na kilka genów, o których wiadomo, iż są związane z mechanizmami metabolizmu komórkowego i stresu oksydacyjnego.

Uzyskane wyniki, które zostały opublikowane w "Scientific Reports" (DOI: 10.1038/s41598-017-00852-y) stanowią jeden z kolejnych, coraz liczniejszych dowodów na to, że para z e-papierosów wywołuje mniejsze uszkodzenia komórek niż dym papierosowy.

Poprzednie badania przeprowadzone przez British American Tobacco wykazały, że para z e-papierosa Vype ePen zawiera ok. 95% mniej substancji toksycznych ("Chem. Res. Toxicol", DOI: 10.1021/acs.chemrestox.6b00188) w porównaniu do dymu papierosowego pochodzącego z tradycyjnego papierosa referencyjnego (w oparciu o listę dziewięciu najważniejszych substancji toksycznych, które Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczać).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH