Paracetamol sprzyja rozwojowi astmy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia wiedzy/rynekaptek.pl   30-11-2010, 09:01

Naukowcy stwierdzili, że podawanie paracetamolu niemowlakom sprzyja zachorowaniom na alergie i astmę w późniejszym wieku.

Julian Crane, wykładowca na University of Otago, uzasadnił ten związek, bazując na masowym badaniu Asthma and Allergy Cohort Study, jakie wykonane było w Nowej Zelandii i opublikowane w Clinical and Experimental Allergy.

Badanie wykazało wyraźny związek pomiędzy podawaniem paracetamolu dzieciom w wieku poniżej piętnastu miesięcy (dotyczyło to 90% badanych), a ryzykiem wystąpienia alergii oraz astmy u szmerów oddechowych pięć do sześciu lat później.

Dzieci mające styczność z tym lekiem chorowały na alergie trzykrotnie częściej niż nie mające z nim styczności w najmłodszym wieku; ryzyko astmy wzrastało dwukrotnie. W ciągu sześciu lat paracetamol podawano aż 95% badanej próby, podawanie paracetamolu wzmacniało objawy astmy i uczuleń również u dzieci z już rozpoznanymi chorobami.


Mimo że rysuje się tu wyraźny związek, nie jest znany jeszcze jego charakter. Niekoniecznie zatem lek musi być bezpośrednią przyczyną. Rozważane są różne możliwe przyczyny, dla których paracetamol sprzyja reakcjom uczuleniowym.

Jedno z badań wykazało, że przechodzenie gorączki w wieku niemowlęcym zmniejsza ryzyko późniejszego wystąpienia alergii. Możliwe też, że paracetamol wpływa na proces wytwarzania antygenów w przypadku rozwijającego się dopiero układu odpornościowego lub powoduje on zwiększenie intensywności alergicznego zapalenia i skurczu oskrzeli.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH