Pasażerowie londyńskiego metra wdychają toksyczne cząsteczki

FARMAKOTERAPIA

Autor: Anglia.Today/rynekaptek.pl   19-07-2017, 16:00

Pasażerowie londyńskiego metra wdychają toksyczne cząsteczki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powietrze na platformach Metra obfituje w substancje wywołujące uszkodzenia mózgu. Do takich wniosków doszli badacze londyńskiego Metra, którzy podali, że pasażerowie metra wdychają co minutę ok. 12 mln cząsteczek toksycznego kurzu i pyłu.

Monitory i czujniki umieszczone w różnych miejscach sieci przez Transport for London wykazały, że główną toksyną, która trafia organizmu pasażerów w trakcie podróży są tlenki żelaza.

Jak wyjaśniają specjaliści, we wdychanym powietrzu znajdują się przede wszystkim cząsteczki, które wzbijają się z podłoża i szyn, kiedy pociąg hamuje oraz kiedy przejeżdża po szynach. Porusza je również ruch powietrza popychanego przez poruszające się wagony.

Przeciętny dorosły wdycha w ciągu minuty aż 10 litrów powietrza, co oznacza, że w różnych liniach metra wdychamy między 12 a 20 milionów toksycznych cząsteczek.

Choć pyłki obecne w powietrzu w metrze są inne od tych w spalinach samochodowych, to ich wdychanie jest podobnie toksyczne. Są tak niewielkie, że mogą wnikać bezpośrednio do organów i mózgu.

Specjalista British Lung Foundation, profesor Stephen Holgate powiedział, że taka ilość tlenków we wdychanym powietrzu prowadzi niemal nieuchronnie do demencji, uszkodzenia mózgu i choroby Alzheimera.

Więcej: www.anglia.today

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH