Paszport covidowy także dla osób zaszczepionych Sputnikiem?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   10-06-2021, 15:02

Paszport covidowy także dla osób zaszczepionych Sputnikiem? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Czy Polska będzie uznawać szczepionkę Sputnik w ramach certyfikatów covidowych? Premier Mateusz Morawiecki udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) - powiedział w czwartek, 10 czerwca, premier Mateusz Morawiecki, pytany o to, czy Polska uzna stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik.

Wzajemna certyfikacja szczepień

Premier Morawiecki pytany był na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem, o to czy Polska będzie uznawać szczepionkę Sputnik w ramach certyfikatów covidowych oraz jak to będzie wyglądało w przypadku Słowaków zaszczepionych tą szczepionką, którzy chcieliby przyjechać do Polski.

- W Polsce teraz rozpoczyna się ta dyskusja, która jest już bardziej zaawansowana właściwie w większości krajów europejskich, dotycząca certyfikacji i wzajemnej certyfikacji szczepień - powiedział szef polskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że wiele krajów w Europie stosuje coś w rodzaju wzajemnie uznawanych certyfikatów, "które umożliwiają przemieszczanie się z kraju do kraju bez konieczności poddawania się kwarantannie bądź wykonywania testów".

Polska stosuje zasadę akceptacji szczepionek uznanych przez EMA

- I my tę dyskusję społeczną chcemy także przeprowadzić w krótkim czasie, ponieważ może się tak zdarzyć, że praktycznie cała Europa uzna wzajemne certyfikaty i Polska nie może też zostać jedyna na tym polu, i nie chce zostać jedyna - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o szczepionki, to Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków.

- Więc te szczepionki, które tam zostały uznane, i stosowane są w Polsce, będą uznawane, to są głównie szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer BioNTech i Moderna. I wszelkie te, które są lub zostaną zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków - powiedział premier. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH