Paweł Grzesiowski: chodzenie po ulicy w maseczce to farsa

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-11-2009, 09:50

Paweł Grzesiowski: chodzenie po ulicy w maseczce to farsa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grypę sezonową i typu A/N1H1 wywołują podobne wirusy, tylko o różnym składzie genetycznym - twierdzi dr Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Leków.

Jak zaznacza Paweł Grzesiowski, od zarażenia wirusem do wystąpienia objawów grypy może minąć nawet do 7 dni, ale średnio występują one po 3 dniach. Objawami grypy są kaszel, katar, podwyższona temperatura, dreszcze i bóle głowy.

Pytany przez dzienniakrza PAP o stosowanie masek przeciw grypie powiedział, że mają one sens jedynie wtedy, gdy opiekujemy się osobą chorą – wówczas ryzyko zachorowania zmniejsza się nawet trzykrotnie.

Natomiast chodzenie po ulicy w maskach jest, zdaniem dr Grzesiowskiego, farsą. – Chyba, że ktoś jest chory i w tej masce wychodzi, by nie zarażać innych. Ale takie maski należy zmieniać co 15-20 minut – podkreślił.

Aby uniknąć zarażenia grypą należy myć ręce przed i po kontakcie z chorymi osobami, czyścić także klamki i poręcze; chronić błony śluzowe (oczy, nos i usta) – np. zasłaniając je chusteczką lub odwracając głowę, gdy ktoś kaszle lub kicha.

Osoby u których zdiagnozowano grypę powinny zostać przez kilka dni w domu, a jeśli czują się źle, powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH