Październik: Światowe Dni Osteoporozy

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   07-10-2010, 09:58

Październik: Światowe Dni Osteoporozy

Pod hasłem Osteoporozo, nie przeginaj! w październiku odbywać się będą obchody Światowego Dnia Osteoporozy w Warszawie.

Z powodu choroby zwanej także „cichą epidemią”, co 22 sekundy dochodzi na świecie do złamania kręgu. Na osteoporozę cierpi 3 miliony Polek. Na świecie osteoporoza dotyka ponad 200 milionów osób.

Obchody  Światowego Dnia Osteoporozy mają na całym świecie przypomnieć i uświadomić pacjentom, lekarzom i osobom odpowiedzialnym za systemy opieki zdrowotnej, czym jest osteoporoza i jakie zagrożenia i koszty ze sobą niesie.

Specjaliści podkreślają: wyeliminujemy upadki – nie będzie złamań. Osteoporoza bowiem to choroba przewlekła, której kliniczną manifestację stanowią z łamania, decydujące o społecznych skutkach tej choroby.

Złamania prowadzą do pogorszenia stanu ogólnego zdrowia. Najczęstsze z nich – złamania kompresyjne kręgosłupa – powodują trwałą deformację kręgosłupa, stałe, przewlekłe stany bólowe, wycofanie się z życia zawodowego i społecznego. Problemem po złamaniu szyjki kości udowej jest wysoka śmiertelność. W ciągu roku od złamania umiera 20% kobiet i 30% mężczyzn. 30% osób, które przeżyją, wymaga stałej opieki medycznej, 50% staje się osobami niepełnosprawnymi.

Celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie pierwszemu złamaniu, potem następnemu, poprawa jakości i wydłużenie życia: – Najbardziej skuteczną interwencją terapeutyczną jest zapobieganie upadkom. Gdyby nie upadki, wyeliminowalibyśmy 90% złamań. Upadki są przyczyną 100% złamań szyjki kości udowej i 25% złamań kręgosłupa – ocenia doc. Edward Czerwiński, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycznego i kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ.

Zachęca do aktywności ruchowej, szczególnie uprawiania nordic walking: – Angażowane są wtedy mięśnie tułowia i kończyn górnych, co wzmacnia mięśnie całego ciała. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka upadków i złamań - wyjaśnia docent Czerwiński.

Światowy Dzień Osteoporozy przypada 20 października.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH