Pod hasłem Osteoporozo, nie przeginaj! w październiku odbywać się będą obchody Światowego Dnia Osteoporozy w Warszawie.
Z powodu choroby zwanej także „cichą epidemią”, co 22 sekundy dochodzi na świecie do złamania kręgu. Na osteoporozę cierpi 3 miliony Polek. Na świecie osteoporoza dotyka ponad 200 milionów osób.
Obchody Światowego Dnia Osteoporozy mają na całym świecie przypomnieć i uświadomić pacjentom, lekarzom i osobom odpowiedzialnym za systemy opieki zdrowotnej, czym jest osteoporoza i jakie zagrożenia i koszty ze sobą niesie.
Specjaliści podkreślają: wyeliminujemy upadki – nie będzie złamań. Osteoporoza bowiem to choroba przewlekła, której kliniczną manifestację stanowią z łamania, decydujące o społecznych skutkach tej choroby.
Złamania prowadzą do pogorszenia stanu ogólnego zdrowia. Najczęstsze z nich – złamania kompresyjne kręgosłupa – powodują trwałą deformację kręgosłupa, stałe, przewlekłe stany bólowe, wycofanie się z życia zawodowego i społecznego. Problemem po złamaniu szyjki kości udowej jest wysoka śmiertelność. W ciągu roku od złamania umiera 20% kobiet i 30% mężczyzn. 30% osób, które przeżyją, wymaga stałej opieki medycznej, 50% staje się osobami niepełnosprawnymi.
Celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie pierwszemu złamaniu, potem następnemu, poprawa jakości i wydłużenie życia: – Najbardziej skuteczną interwencją terapeutyczną jest zapobieganie upadkom. Gdyby nie upadki, wyeliminowalibyśmy 90% złamań. Upadki są przyczyną 100% złamań szyjki kości udowej i 25% złamań kręgosłupa – ocenia doc. Edward Czerwiński, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycznego i kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ.
Zachęca do aktywności ruchowej, szczególnie uprawiania nordic walking: – Angażowane są wtedy mięśnie tułowia i kończyn górnych, co wzmacnia mięśnie całego ciała. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka upadków i złamań - wyjaśnia docent Czerwiński.
Światowy Dzień Osteoporozy przypada 20 października.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych