
PBKM rozważa opracowanie leków w obszarze ATMP poprzez przeprowadzenie ich standardową ścieżką farmaceutyczną w formie badań klinicznych - powiedział PAP Biznes Jakub Baran, prezes PBKM.
ATMP to spersonalizowane produkty zaawansowanej terapii medycznej, opracowywane na bazie komórek macierzystych.
- Dotąd traktowaliśmy obszar ATMP w dużej mierze jako narzędzie do uświadamiania lekarzy, że komórki macierzyste mogą pomagać ludziom np. w leczeniu rzadkich chorób. Jednak na podstawie zebranych przez nas danych możemy stwierdzić, że warto w przypadku niektórych wskazań wejść w proces prób klinicznych - powiedział PAP Biznes Jakub Baran, prezes PBKM.
Prezes poinformował, że jednym ze scenariuszy, które spółka zakłada, jest opracowanie leków poprzez przeprowadzenie ich standardową ścieżką farmaceutyczną w formie badań klinicznych.
- Leki ATMP mają przyspieszoną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków, ponieważ w wielu przypadkach dotyczą chorób rzadkich i bardzo rzadkich, którymi zajmuje się stosunkowo niewiele firm. Potencjał w tym obszarze jest ogromny i trudno nawet oszacować korzyści w przypadku sukcesu w dwóch-trzech chorobach - dodał.
Grupa sprawdza obecnie tzw. czystość patentową w kilku obszarach.
- Dotąd udało nam się opatentować na Węgrzech sposób uzyskiwania komórek mezenchymalnych z galarety Whartona i chcemy rozszerzyć ten patent na inne kraje - powiedział prezes PBKM.
Jak podał, nakłady inwestycyjne w tym segmencie w najbliższych 5-6 latach wyniosą po stronie spółki kilka-kilkanaście mln zł rocznie, w zależności od tego, jakie projekty spółka zdecyduje się realizować.
- Ostateczna decyzja o inwestycjach będzie jednak zależała od Rady Nadzorczej. W przypadku jednego ze wskazań medycznych – stwardnienia zanikowego bocznego - PBKM złożył wniosek do NCBiR o dofinansowanie w ramach programu Inno-Neuro-Pharm - powiedział prezes.
Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku, a jego podstawową działalnością jest pozyskiwanie, przetwarzanie i wieloletnie przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych