PBKM rozważa wejście w procesy kliniczne w obszarze ATMP

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biznes.PAP/rynekaptek.pl   02-06-2017, 14:08

PBKM rozważa wejście w procesy kliniczne w obszarze ATMP Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PBKM rozważa opracowanie leków w obszarze ATMP poprzez przeprowadzenie ich standardową ścieżką farmaceutyczną w formie badań klinicznych - powiedział PAP Biznes Jakub Baran, prezes PBKM.

ATMP to spersonalizowane produkty zaawansowanej terapii medycznej, opracowywane na bazie komórek macierzystych.

- Dotąd traktowaliśmy obszar ATMP w dużej mierze jako narzędzie do uświadamiania lekarzy, że komórki macierzyste mogą pomagać ludziom np. w leczeniu rzadkich chorób. Jednak na podstawie zebranych przez nas danych możemy stwierdzić, że warto w przypadku niektórych wskazań wejść w proces prób klinicznych - powiedział PAP Biznes Jakub Baran, prezes PBKM.

Prezes poinformował, że jednym ze scenariuszy, które spółka zakłada, jest opracowanie leków poprzez przeprowadzenie ich standardową ścieżką farmaceutyczną w formie badań klinicznych.

- Leki ATMP mają przyspieszoną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków, ponieważ w wielu przypadkach dotyczą chorób rzadkich i bardzo rzadkich, którymi zajmuje się stosunkowo niewiele firm. Potencjał w tym obszarze jest ogromny i trudno nawet oszacować korzyści w przypadku sukcesu w dwóch-trzech chorobach - dodał.

Grupa sprawdza obecnie tzw. czystość patentową w kilku obszarach.

- Dotąd udało nam się opatentować na Węgrzech sposób uzyskiwania komórek mezenchymalnych z galarety Whartona i chcemy rozszerzyć ten patent na inne kraje - powiedział prezes PBKM.
 
Jak podał, nakłady inwestycyjne w tym segmencie w najbliższych 5-6 latach wyniosą po stronie spółki kilka-kilkanaście mln zł rocznie, w zależności od tego, jakie projekty spółka zdecyduje się realizować.

- Ostateczna decyzja o inwestycjach będzie jednak zależała od Rady Nadzorczej. W przypadku jednego ze wskazań medycznych – stwardnienia zanikowego bocznego - PBKM złożył wniosek do NCBiR o dofinansowanie w ramach programu Inno-Neuro-Pharm - powiedział prezes.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku, a jego podstawową działalnością jest pozyskiwanie, przetwarzanie i wieloletnie przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH