
Jedzenie dużych ilości owoców i warzyw zanieczyszczonych pozostałościami pestycydów wiąże się z niższym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka przez kobiety leczące się z powodu zaburzeń płodności - wykazali naukowcy z Harvardu.
Wyniki swojej pracy opisali na łamach "JAMA Internal Medicine (https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2659557).
- Badania na zwierzętach sugerują, że spożywanie zanieczyszczonych pestycydami produktów na początku ciąży może być związane ze zmniejszeniem szansy na donoszenie ciąży i urodzenie żywego dziecka. Rodzi to obawę, że być może wyznaczone przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska normy dotyczące obecności pestycydów w owocach i warzywach są zbyt łagodne, a przez to mogą zagrażać kobietom ciężarnym i niemowlętom - mówią autorzy pracy z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Na potrzeby badania poproszono 325 kobiet - uczestniczek programu Environment and Reproductive Health (EARTH) Study - o wypełnienie kwestionariuszy dietetycznych, które miały pomóc w przeanalizowaniu jakości i czystości przyjmowanych przez nie pokarmów. Następnie panie poddano odpowiedniej ilości technik wspomaganego rozrodu (ART), dopasowanych do ich problemów.
Okazało się, że spożywanie dużej ilości owoców i warzyw o znacznym stopniu zanieczyszczenia pestycydami (np. truskawek i surowego szpinaku) wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę i żywego urodzenia po zakończonej terapii niepłodności.
- Podsumowując: spożycie warzyw i owoców, które mają skłonności do kumulowania w sobie pestycydów, negatywnie wpływa na szanse leczonej z powodu niepłodności kobiety na zajście w ciążę i jej utrzymanie (donoszenie). Jednak, ponieważ jest to pierwsze tego typu badania przeprowadzone na ludziach, konieczne jest jego zweryfikowanie w kolejnych eksperymentach - mówią autorzy pracy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych